Οδηγίες του ΕΟΔΥ για τα μέτρα και το πρωτόκολλο λειτουργίας των σχολείων

Παραθέτουμε τις οδηγίες του ΕΟΔΥ για τα μέτρα και το πρωτόκολλο λειτουργίας των σχολείων

ΑΓΙΑΣΜΟΣ – ΕΝΑΡΞΗ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ

Αγαπητοί μαθητές/τριες και γονείς σας ενημερώνουμε πως τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου 2021, στις 09:00 π.μ. θα πραγματοποιηθεί στο σχολείο μας ο καθιερωμένος Αγιασμός ενόψει της νέας σχολικής χρονιάς. Φέτος, όπως συνέβη και πέρυσι, σύμφωνα με το υγειονομικό πρωτόκολλο του Υπουργείου Παιδείας, ο αγιασμός θα λάβει χώρα δίχως την παρουσία των γονέων, με αντιπροσωπεία μαθητών και εκπαιδευτικών στο προαύλιο, ενώ οι υπόλοιποι μαθητές και εκπαιδευτικοί θα βρίσκονται στις αίθουσες διδασκαλίας από όπου θα περάσει και ο ιερέας να αγιάσει. Θα τηρηθούν όλα τα μέτρα προστασίας (μάσκες, ανοιχτά παράθυρα, αντισηπτικά), ενώ οι μαθητές είναι υποχρεωμένοι να προσκομίσουν τη σχετική βεβαίωση αρνητικού αυτοδιαγνωστικού τεστ. Τα εν λόγω τεστ είναι διαθέσιμα στα φαρμακεία (με το ΑΜΚΑ των μαθητών) και θα γίνεται η διαδικασία του ελέγχου και της δήλωσης δύο φορές εβδομαδιαίως (όπως συνέβαινε και κατά την περυσινή σχολική χρονιά). Τα καινούρια σχολικά βιβλία θα μοιραστούν την Τρίτη 14 Σεπτεμβρίου στους μαθητές. Ο διευθυντής και το εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου ευχόμαστε σε όλους μια όμορφη και δημιουργική σχολική χρονιά, με υγεία και ασφάλεια.