Εκπαιδευτική επίσκεψη

Σήμερα 25 Νοεμβρίου 2019 το σχολείο μας επισκέφτηκε το εργοστάσιο “ΤΙΤΑΝ” όπου πραγματοποιείται η διαδραστική έκθεση “Του καιρού τα μυστικά…”.  Πρόκειται για μία συναρπαστική περιήγηση στον κόσμο της Μετεωρολογίας, από την εξέλιξή της ανά τους αιώνες και τα όργανα που χρησιμοποιεί σήμερα, έως την ερμηνεία των καιρικών φαινομένων και τις επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής. Ο σχεδιασμός και η επιστημονική επιμέλεια της έκθεσης ανήκουν στο Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών και συγκεκριμένα στην Επιστημονική Ομάδα Εκπαιδευτικής Μετεωρολογίας «Περί Ανέμων & Υδάτων» του meteo.gr. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να εμπεδώσουν τη δημιουργία και την εξέλιξη των καιρικών φαινομένων, δίνοντας ιδιαίτερη έμφαση στα έντονα καιρικά φαινόμενα και τον τρόπο προστασίας από αυτά μέσα από ένα συνδυασμό βίντεο, προσομοιώσεων, πειραμάτων και διαδραστικών εφαρμογών.