Ιαν 09 2009

Γερμανοί μαθητές θα υποχρεώνονται να επισκεφθούν στρατόπεδο συγκέντρωσης

Ναζιστικό στρατόπεδο συγκέντρωσης θα υποχρεώνονται να επισκεφθούν τα παιδιά της Γερμανίας, ως μέρος του προγράμματος των σχολικών εκδρομών τους. Η κίνηση αυτή έρχεται ως απάντηση στον πολύ σοβαρό τραυματισμό ανώτερου αστυνομικού από νεο-ναζί. «Πρέπει να αντισταθούμε σε αυτό το τέρας με τα πολλά πλοκάμια» δήλωσε ο Χοστ Ζέεχοφερ, πρωθυπουργός της Βαυαρίας, στην οποία θα εφαρμοστεί αρχικά το μέτρο, το οποίο θα επεκταθεί κατά πάσα πιθανότητα σε ολόκληρη τη χώρα. Ο Χ.Ζέεχοφερ ζήτησε από όλους τους υπουργούς του να προτείνουν μέτρα για την καταπολέμηση του νεο-ναζισμού στη νότια Γερμανία. Σύμφωνα με τους βρετανικούς Times, τα μέτρα αυτά θα αποτελέσουν τη βάση ενός σχεδίου δράσης που θα αποκαλυφθεί την επόμενη εβδομάδα. «Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνουμε είναι να δημιουργήσουμε μια ιστοσελίδα που θα αποτελέσει σημείο επαφής για όλους όσους αντιμετωπίζουν προβλήματα με ακροδεξιούς εξτρεμιστές» δήλωσε ο υπουργός Εσωτερικών της Βαυαρίας. Ανάμεσα στα μέτρα θα είναι και η υποχρεωτική επίσκεψη των Γερμανών μαθητών σε στρατόπεδο συγκέντρωσης -πιθανότατα στο Νταχάου- ή σε παρακλάδια στρατοπέδων συγκέντρωσης, καθώς και σε χώρους όπου καταγράφονται τα εγκλήματα πολέμου των ναζί.
Πηγή: Newsroom ΔΟΛ