Δημιουργία Φόρμας στο Google Drive

Παρακάτω δίνονται οδηγίες για να φτιάξετε μια φόρμα στο Google Drive.

Τη φόρμα μπορείτε να τη χρησιμοποιήσετε για να φτιάξετε ερωτηματολόγια, κουίζ, να συγκεντρώσετε τις εργασίες των μαθητών σας εάν χρησιμοποιούν και αυτοί το google drive.

Σεμινάρια από το Ευρωπαϊκό Σχολικό Δίκτυο

Το Ευρωπαϊκό Σχολικό Δίκτυο διοργανώνει δωρεάν διαδικτυακά σεμινάρια. Η γλώσσα επικοινωνίας είναι τα αγγλικά.

Στις 20 Ιουλίου ξεκινάει το σεμινάριο με θέμα «Future Classroom Scenarios«. Αποτελείται από έξι ενότητες , μία ενότητα ανά εβδομάδα. Μπορεί κάποιος να γραφτεί και να το παρακολουθήσει απλώς ή αν θέλει να πάρει την πιστοποίηση θα πρέπει να παρακολουθήσει και τις 6 ενότητες συμπληρώνοντας τα αντίστοιχα κουίζ και καταθέτοντας στο τέλος ένα σενάριο προσανατολισμένο στις δεξιότητες που πρέπει να έχει ο μαθητής τον 21ο αιώνα.

Ινφογράφημα και Μύθοι για τα Πνευματικά Δικαιώματα

Αφού ζητήθηκε η άδεια του κατόχου για τη μετάφραση στα ελληνικά και την ανάρτησή του, οι μαθητές προχώρησαν στην δημιουργία του αντίστοιχου ινφογραφήματος στα ελληνικά.

Τμήμα Β1:

Ειρήνη - Χριστίνα           δήμος - γιάννηςΕυαγγελία-Δέλλιαζωήπνευματικά δικαιώματα παναγιώτης χρήστος- θωμάς

Τμήμα Β2:

5 μυθοι τζένη tolis βαια-κατερινα βασιλική1 ζωή - σταύρος

Ετικέτες: , ,

Όταν η «Πληροφορική» συναντάει τη «Μουσική»

Φέτος οι μαθητές της Γ’ τάξης του γυμνασίου διδάχθηκαν το scratch1.4 .

Είχα τη χαρά να δω ότι κάποιες μαθήτριες το χρησιμοποίησαν για τις εργασίες τους και σε άλλα μαθήματα.

Η Δήμητρα Κ. και η Δήμητρα Β. επέλεξαν το συγκεκριμένο εργαλείο για να παρουσιάσουν την εργασία τους με θέμα «Έντεχνη Μουσική»

(πατήστε το πράσινο σημαιάκι)

Ετικέτες: ,

Public Domain Pictures μέσω Google

Το blog της Ειδικής Θεματικής

Επισκεφτείτε το blog «Οι μηχανές του σήμερα?», για να ενημερωθείτε και να καταχωρίσετε τις εργασίες σας

horizontal-40314_150

Περισσότερες δωρεάν public domain εικόνες

Κυκλοφόρησε νέος κατάλογος από το www.educatorstechnology.com των sites με free public domain pictures, τις οποίες μπορείτε να τις χρησιμοποιήσετε.

Καλό είναι να βάζουμε και τους μαθητές μας να χρησιμοποιούν εικόνες από αυτές τις συλλογές, ιδιαίτερα αν τις χρησιμοποιούν για εργασίες που θα ανέβουν στο διαδίκτυο

Τεχνικές για καλές Παρουσιάσεις

presentation-97057_640 Καλές πρακτικές που καλό είναι να τις ακολουθούμε, όταν ετοιμάζουμε μια παρουσίαση, προτείνονται στο άρθρο από το edutopia.

Τεχνικές για Γρήγορη Αναζήτηση

Κάποιες οδηγίες για πιο γρήγορη αναζήτηση που μπορεί να σας διευκολύνουν κατά τη διάρκεια ενός σχολικού προγράμματος ή ειδικής θεματικής.

Google Drive – Google docs

Οδηγίες για το πώς μπορούμε να δημιουργήσουμε ένα έγγραφο στα google docs, να το διαμοιραστούμε ή να φορτώσουμε ένα αρχείο ή φάκελο.

Ετικέτες: , ,