Ονομάζομαι Μαριάνθη Αθανασιάδου. Είμαι καθηγήτρια Πληροφορικής ΠΕ19.

Από τον Σεπτέμβριο του 2008  διδάσκω στο Γυμνάσιο Λευκώνα Σερρών, όπου και βρίσκεται η οργανική μου (για πόσο ακόμα ?))

Πριν βρεθώ στο χώρο της εκπαίδευσης, εργαζόμουν σε εταιρεία Πληροφορικής στον τομέα της Ανάλυσης και Σχεδιασμού Πληροφοριακών Συστημάτων.  Ένα σύντομο πέρασμα έκανα και από το χώρο του προγραμματισμού.

Με τις  “Σχολικές Δραστηριότητες” ξεκίνησα να ασχολούμαι   από το 2009. Για αρχή ασχολήθηκα με ένα θέμα σχετικά εύκολο, την “Ανακύκλωση”.

Από το 2011ι άρχισα να ενδιαφέρομαι για την “Ασφάλεια στο Διαδίκτυο”.  Είναι ένα μεγάλο θέμα που χρειάζεται πιστεύω να το εντάξουμε στο μάθημά της Πληροφορικής ανεξάρτητα από το αν το δουλεύουμε σε πρόγραμμα, για να μπορέσουμε να προλάβουμε όσο μπορούμε καταστάσεις και να προστατέψουμε τους μαθητές μας. Όχι μόνο τα θύματα αλλά και τους θύτες, που πολλές φορές τα παιδιά λόγω της επιπολαιότητάς τους δεν αντιλαμβάνονται τη σοβαρότητα των πράξεών τους.

Το μότο μου: η δημιουργικότητα θέλει χρόνο και εφόσον χρόνο δε μας διαθέτουν 🙁 η διαθεματικότητα είναι απαραίτητη!!