Αρχείο ημέρας 19/07/2013

Ιούλιος 2013

FunTwoThree.com: Δραστηριότητες για online παιχνίδι και μάθηση

Οι δραστηριότητες του ιστότοπου είναι σχεδιασμένες για παιδιά προσχολικής ηλικίας και πρώτων τάξεων του δημοτικού.

fun23Το FunTwoThree.com ξεκινάει το ταξίδι του και προσκαλεί γονείς και παιδιά στον πιο ασφαλή προορισμό για παιχνίδι και μάθηση! Με ποιοτικό περιεχόμενο που έχει ήδη προσαρμοστεί σε Ελληνικά και Αγγλικά, το FunTwoThree.com, το μοναδικό site του είδους του στην Ελλάδα, προσφέρει την ευκαιρία σε γονείς και παιδιά να ανακαλύψουν ένα νέο, απολαυστικό τρόπο δημιουργικής απασχόλησης.

Στο FunTwoThree.com υπάρχουν:

•Περισσότερες από 1000 δραστηριότητες, σχεδιασμένες αποκλειστικά για παιδιά προσχολικής ηλικίας και πρώτων τάξεων του δημοτικού, με τη συνεργασία  εκπαιδευτικών, καλλιτεχνών και τεχνικών.
•Μια ευρεία γκάμα από εκπαιδευτικά παιχνίδια, εκτυπώσιμα, εικαστικές εφαρμογές, βίντεο, τραγούδια, ιστορίες, φωτογραφίες, καθώς και ένα εικονογραφημένο λεξικό, μια ψηφιακή βιβλιοθήκη και ένα 24ωρο ραδιόφωνο κλασσικής μουσικής.
•Σελίδες αφιερωμένες στους γονείς με χρήσιμες ιδέες και εφαρμογές.
•Ένας διασκεδαστικός τρόπος για την εκμάθηση εκατοντάδων λέξεων στα Αγγλικά.

Το FunTwoThree.com συνεργάζεται με φορείς όπως το WWF, η ΜΟm και το Vancouver Film School, Εκδoτικούς Οίκους από την Ελλάδα και το εξωτερικό και πολλούς ακόμη καταξιωμένους Δημιουργούς και παρόχους περιεχομένου.

Η πλοήγηση στο FunTwoThree.com είναι πολύ εύκολη, καθώς βασίζεται σε εικόνες-σύμβολα που διευκολύνουν τους μικρούς επισκέπτες που δεν ξέρουν να διαβάζουν. Κάθε σελίδα προσφέρει φωνητικές οδηγίες, ενώ τα βίντεο περιλαμβάνουν υπότιτλους στην ίδια γλώσσα για τα παιδιά με ειδικές ανάγκες.
Για την προσφορά υψηλού επιπέδου εκπαιδευτικών και ψυχαγωγικών υπηρεσιών το FunTwoThree.com βασίζεται στις συνδρομές των μελών του (24€ για την ετήσια συνδρομή, 6€ για τη μηνιαία). Οι χρήστες που επιλέγουν μια συνδρομή εξασφαλίζουν πρόσβαση σε:
•διπλάσιο περιεχόμενο σε σχέση με τους απλούς χρήστες,
•ένα περιβάλλον χωρίς διαφημίσεις,
•αποκλειστικές εφαρμογές και λειτουργίες (όπως η ηχογράφηση βιβλίων και η δυνατότητα δημιουργίας εικονικών εκθέσεων τέχνης).

Αξίζει να αναφερθεί ότι το FunTwoThree.com αποτελεί μια αμιγώς ελληνική πρωτοβουλία. Επίσης, σύντομα θα είναι διαθέσιμες και οι πρώτες εφαρμογές του FunTwoThree.com για tablets καθώς και μια σειρά από εκπαιδευτικές εκδόσεις (βιβλία, cd κλπ).

Πηγή: Καθημερινή