Παρεμβάσεις ευαισθητοποίησης σε θέματα αγωγής υγείας

H Yπεύθυνη Αγωγής Υγείας της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Α΄ Αθήνας, σε συνεργασία με το Γραφείο Αντιπεριφερειάρχη Κοινωνικής Πολιτικής της Περιφέρειας Αττικής και τον Πανελλήνιο Σύλλογο Επισκεπτών/τριών Υγείας θα υλοποιήσει παρεμβάσεις ευαισθητοποίησης σε θέματα αγωγής υγείας στις παρακάτω θεματικές ενότητες:

Σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα (ΣΜΝ). Εμβολιασμοί και τρόποι πρόληψης των ΣΜΝ. Κανόνες Ατομικής Υγιεινής. Έμμηνος ρύση, ενημέρωση, οδηγίες

κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2015-2016 μετά την με αρ. πρωτ Φ20.1/145606/Δ2/17-9-2015 έγκριση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων. Οι παρεμβάσεις θα απευθύνονται σε μαθητές/τριες Γυμνασίου και Α΄ Λυκείου, τους/τις εκπαιδευτικούς και τους γονείς/κηδεμόνες με ομιλητές εξειδικευμένο επιστημονικό προσωπικό της Περιφέρειας και μέλη του Πανελληνίου Συλλόγου Επισκεπτών/τριών Υγείας. Η ευαισθητοποίηση μπορεί επιπλέον να αποτελέσει τμήμα ενός ολοκληρωμένου ετήσιου προγράμματος αγωγής υγείας σχετικής θεματολογίας.

Οι σχολικές μονάδες που ενδιαφέρονται μπορούν να επικοινωνούν ηλεκτρονικά στο agygeias@dide-a-ath.att.sch.gr .

ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ –> Παρεμβάσεις ευαισθητοποίησης σε θέματα αγωγής υγείας

της Διεύθυνσης Δ. Ε. Α΄ Αθήνας

Λεωνίδας Μάντζος PhD, MSc, MEd

Κατηγορίες: Αγωγή Υγείας, Σεξουαλική Αγωγή. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.