H Yπεύθυνη Αγωγής Υγείας της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Α΄ Αθήνας, σε συνέχεια της μακροχρόνιας συνεργασίας της με το Κέντρο Οικογενειακού Προγραμματισμού της Α΄ Μαιευτικής και Γυναικολογικής Κλινικής του Γενικού Νοσοκομείου Αθηνών ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ προτίθεται να υλοποιήσει δράσεις ευαισθητοποίησης σε θέματα σεξουαλικής αγωγής και αναπαραγωγικής υγείας κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2020-2021. Οι δράσεις θα γίνoνται χωρίς να παρακωλύεται η ομαλή λειτουργία των σχολείων σε συνεννόηση με τους Διευθυντές/ντριες και τους Συλλόγους Διδασκόντων και με την έγγραφη συγκατάθεση των γονέων και κηδεμόνων των μαθητών/τριών. Αυτές απευθύνονται σε  μαθητές/τριες Γ΄ Γυμνασίου και Α΄ Λυκείου με ομιλητές τον κ. Πέτρο Δρακάκη, Επίκουρο Καθηγητή Μαιευτικής και Γυναικολογίας της Α΄ Μαιευτικής και Γυναικολογικής Κλινικής του Πανεπιστημίου Αθηνών – Υπεύθυνο του Κέντρου Οικογενειακού Προγραμματισμού και την κα Σωτηροπούλου Μυρτώ, Μαιευτήρα – Γυναικολόγο. Η ευαισθητοποίηση θα πραγματοποιηθεί λαμβάνοντας υπόψη την τρέχουσα επιδημιολογική κατάσταση της πανδημίας στη χώρα μας  και με τη λήψη όλων των απαραίτητων μέτρων πρόληψης και προστασίας της δημόσιας υγείας ενώ υπάρχει και η δυνατότητα για υλοποίηση του προγράμματος μέσω τηλεκπαίδευσης. Οι ενδιαφερόμενες σχολικές μονάδες μπορούν να επικοινωνούν με την κα Σωτηροπούλου Μυρτώ στο 6985160430.

Δείτε εδω το έγγραφο  –> ALEXANDRA 2020 2021

Ο  Διευθυντής

Λεωνίδας Μάντζος, PhD, MSc, MEd

Αθήνα  15 /  10  / 2020

Α΄ Διοικητικού

Αγγουροδήμου    Μαρία

Κατηγορίες: Αγωγή Υγείας, Σεξουαλική Αγωγή. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.