σας ενημερώνουμε πως  οι εκδηλώσεις για την “6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού-Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019” θα πραγματοποιηθούν την Πέμπτη   10 Οκτωβρίου 2019 . Οι γυμνάστριες του Σχολείου μας ,   Σεβαστή Παπανικολάου και Ευδοξία Καραγατσίδου  έχουν προγραμματίσει Δράσεις για όλα τα παιδιά.  Ο Σύλλογος διδασκόντων   ύστερα από   συνεργασία έχει  διαμορφώσει ένα πρόγραμμα  με θεματικό άξονα  «Αγαπώ την Άθληση-Αγαπώ την Υγεία μου».

Πρόγραμμα Δράσεων :

•   προβολές ταινιών συναφούς θεματολογίας
  •   συζητήσεις σε κάθε τάξη για την Ολυμπιακή Ιδέα
  •   εικαστικές, καλλιτεχνικές, μουσικές δημιουργίες με συναφή θεματολογία (αφίσες, πανό, κολάζ)
  •  αθλητικές δραστηριότητες με ομαδικά αθλήματα- παιχνίδια (καλαθοσφαίριση, ποδόσφαιρο, σκυταλοδρομίες κλπ)
  •  στο τέλος του προγράμματος οι μαθητές όλων των τάξεων θα σχηματίσουν κύκλους και θα χορέψουν παραδοσιακά τραγούδια.

Όλοι οι μαθητές /τριες πρέπει να φορούν αθλητικά ρούχα και παπούτσια.

και μην ξεχνάτε…