Αξιολόγηση Σχολικής Μονάδας

Έτησια Έκθεση Εσωτερικής Αξιολόγησης του Εκπαιδευτικού Έργου της Σχολικής Μονάδας

( έτος αναφοράς: 2022-2023 )

Λήψη αρχείου

Πρώτη Έκθεση Εσωτερικής Αξιολόγησης του Εκπαιδευτικού Έργου της Σχολικής Μονάδας

(έτος αναφοράς: 2020-2021)

Λήψη αρχείου

Λειτουργία: Παιδαγωγική – μαθησιακή:

Άξονας 2ος: Σχολική διαρροή – φοίτηση

Θέμα: Μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο

Η αλλαγή σχολικής βαθμίδας και συγκεκριμένα η μετάβαση από το Δημοτικό Σχολείο στο Γυμνάσιο, είναι μια σημαντική αλλαγή στη ζωή των παιδιών  που ως εκπ/κοί δεν μπορούμε να παραβλέψουμε. Η διασφάλιση της ομαλής και επιτυχημένης μετάβασης εξυπηρετεί αφενός τη συναισθηματική ετοιμότητά τους και αφετέρου την ενίσχυση των μαθησιακών – γνωστικών τους δεξιοτήτων, ώστε να ανταποκριθούν πλήρως στις απαιτήσεις του καινούριου τους σχολείου.

Οι  μαθητές γνωρίζουν ότι οι απαιτήσεις στο Γυμνάσιο είναι αυξημένες. Η προσαρμογή στις νέες συνθήκες δεν είναι  εύκολη  για όλους και αν  δεν αντιμετωπιστούν έγκαιρα και αποτελεσματικά τα όποια προβλήματα κατά την είσοδό τους στη Β/θμια  Εκπ/ση, οι δυσκολίες  θα είναι μεγάλες σε συναισθηματικό, γνωστικό και κοινωνικό επίπεδο.

Η μετάβαση σηματοδοτεί το «πέρασμα» από την παιδική ηλικία στην εφηβική. Η προετοιμασία τους αποτελεί προϋπόθεση ώστε με ασφάλεια, δυναμισμό και αυτοπεποίθηση να εισέρθουν στο Γυμνάσιο. Είναι λοιπόν αυτονόητο ότι η διαχείριση αυτής της μετάβασης συνιστά ένα σημαντικό ζήτημα που αφορά τους μαθητές, την οικογένειά τους, αλλά και τους εκπ/κούς τόσο του Δημοτικού, όσο και του Γυμνασίου που θα τους υποδεχτεί.

Στο πλαίσιο υλοποίησης του συγκεκριμένου προγράμματος – και μέσα από την αξιοποίηση βιωματικών δράσεων, οι τελειόφοιτοι μαθητές του 8ου Δημοτικού Σχολείου Καρδίτσας,  συνοδευόμενοι από τους δασκάλους τους, πραγματοποίησαν εκπ/κή επίσκεψη στο 7ο Γυμνάσιο Καρδίτσας, το οποίο θα τους υποδεχτεί την επόμενη σχολική χρονιά.

Η υποδιευθύντρια του Γυμνασίου, κ. Τζουνάκου Μαρία , καθώς και μέλη του εκπ/κού προσωπικού, επιφύλαξαν θερμότατη υποδοχή στους μελλοντικούς μαθητές τους.Μέσα σε ένα άψογα φιλόξενο κλίμα υποδοχής, οι μαθητές ξεναγήθηκαν στους χώρους του σχολείου, επιχειρώντας μια πρώτη γνωριμία με τις υποδομές του κτιρίου. Επισκέφτηκαν αίθουσες διδασκαλίας, την αίθουσα πληροφορικής, την αίθουσα τεχνολογίας, της αγγλικής γλώσσας, φυσικής και χημείας, ΖΕΠ, το γυμναστήριο του σχολείου και περιπλανήθηκαν στους διαδρόμους του,  συζητώντας με μεγαλύτερα παιδιά.

Η επικοινωνία των παιδιών μας με τους καθηγητές και τους μαθητές του 7ου Γυμνασίου, έλυσε απορίες τους σχετικές με τα καινούρια μαθήματα, το πρόγραμμα, τις απουσίες, τις εξετάσεις, τα διαλείμματα και την καθημερινότητά τους στο νέο περιβάλλον.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης,  αναπτύχθηκε ένα κλίμα οικειότητας και συναισθηματικής εγγύτητας, ικανό να αφήσει στα παιδιά μας τις καλύτερες εντυπώσεις για το σχολείο που θα τα υποδεχτεί τον Σεπτέμβριο.

Ο Δ/ντής και όλοι οι εκπ/κοί του σχολείου μας, ευχόμαστε να είναι η διαδρομή τους στο Γυμνάσιο δημιουργική, χωρίς αγωνίες και άγχη και γεμάτη χαρούμενες αναμνήσεις.

Στα πλαίσια του προγράμματος μετάβασης από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο, τα τρία τμήματα της Στ’ τάξης του 8ου Δημ. Σχολείου  επισκέφθηκαν στις 9-5-2022 το Μουσικό Γυμνάσιο. Η υποδοχή από τους υπεύθυνους του σχολείου ένθερμη, η ενημέρωση κατατοπιστική και η ξενάγηση στους χώρους λεπτομερής. Η επίσκεψη έληξε με μια όμορφη συναυλία που πραγματοποίησαν μαθητές του Μουσικού σχολείου, η οποία εντυπωσίασε τους μαθητές μας!

1652241332663 1652241332675 1652241332684 1652241332694 1652241332703