στοιχεία Ελλάδας 3

Οι ακτές της Ελλάδας

Ακτογραφικά στοιχεία Ελλάδας

Στόχοι:

α. να περιγράφουμε τον οριζόντιο διαμελισμό της Ελλάδας και

β. να βρίσκουμε στον χάρτη τα ακρωτήρια, τις χερσονήσους, τους κόλπους, τους πορθμούς και τους ισθμούς της Ελλάδας.

Θα χρειαστούμε:

Α. Βιβλία Μαθητή, όπως:

1. Το βιβλίο μαθητή της Γεωγραφίας,

2. Το Τετράδιο Εργασιών της Γεωγραφίας.

Β. Διαδικτυακά Εργαλεία:

1. Ιστότοπος: e-geografia.eduportal.gr

ΑΦΟΥ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΜΕΛΕΤΗΣΟΥΝ ΚΑΛΑ ΤΟ ΥΛΙΚΟ ΤΟΥΣ, ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΥΤΌ ΚΙ ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΕΣΣΕΡΙΣ( 4 ) ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΛΕΓΞΟΥΝ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ!!!

ΕΠΙΛΟΓΗ 1: “Βρες τους γεωγραφικούς όρους της θάλασσας (άσκηση εντοπισμού)”

ΕΠΙΛΟΓΗ 2: “Ακτογραφικά στοιχεία (σταυρόλεξο)”

ΕΠΙΛΟΓΗ 3: “Διώρυγα της Κορίνθου (παρουσίαση)”

ΕΠΙΛΟΓΗ 4: “Πορθμός, ισθμός και διώρυγα (παρουσίαση)”

2. Διαδικτυακή εφαρμογή: earth.google.com

3. Κατέβασμα του αρχείου: “ΑΚΤΟΓΡΑΦΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΛΛΑΔΑΣ.kml” στον υπολογιστή σας.

Γ. Λευκό χάρτη Ελλάδας εδώ!

Αρχικά κατεβάζουμε στον υπολογιστή μας το απαραίτητο αρχείο με τίτλο: “ΑΚΤΟΓΡΑΦΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΛΛΑΔΑΣ.kml” ( περιέχει το σύνολο των ακτογραφικών στοιχείων της Ελλάδας που αναφέρονται στο σχολικό βιβλίο της Γεωγραφίας, σελ. 33 ), μπορείτε να το αποθηκεύσετε στην επιφάνεια εργασίας για ευκολότερη χρήση και στη συνέχεια, αφού ανοίξουμε το διαδικτυακό εργαλείο earth.google.com, πρέπει να περαστούν στο Google Earth.

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΤΩΝ ΑΚΤΟΓΡΑΦΙΚΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΣΤΟ GOOGLE EARTH:

1. Ανοίγουμε το Google Earth κάνοντας κλικ εδώ!
  2. Στις επιλογές παραθύρου αριστερά, πατήστε το κουμπί που εικονίζεται στο ΒΗΜΑ 1.
  3. Στο παράθυρο που ανοίγει πατήστε “Άνοιγμα” όπως εικονίζεται στο ΒΗΜΑ 2 και
  4. Στη συνέχεια επιλέξτε “Εισαγωγή αρχείου KML από υπολογιστή”, όπως εικονίζεται στο ΒΗΜΑ 3, βρείτε το αρχείο που έχετε ήδη αποθηκεύσει στην επιφάνεια εργασίας του υπολογιστή σας και πατήστε “Ανοιγμα”, έτσι θα εισαχθούν όλες οι πληροφορίες στο δικό σας Google Earth.

Στη συνέχεια οι μαθητές θα πρέπει με τη βοήθεια του ολοκληρωμένου διαδικτυακού εργαλείου Google Earth και κάνοντας την απαραίτητη μεγέθυνση ή σμίκρυνση κάθε φορά στον χάρτη, ώστε να απεικονίζονται πιο σωστά οι πληροφορίες, να περάσουν το σύνολο των ακτογραφικών στοιχείων στον λευκό τους χάρτη, βάζοντας του κι έναν προτεινόμενο τίτλο: “Ο δικός μου χάρτης Ελλάδας”.

Ολοκληρώνοντας το μάθημά μας και συμπληρώνοντας οι μαθητές την εργασία τους θα πρέπει να είναι ικανοί να γνωρίζουν τα ακτογραφικά στοιχεία της Ελλάδας, βρίσκοντας τη θέση τους στον πολιτικό ή γεωμορφολογικό χάρτη της τάξης μας.

ΜΑΘΗΜΑ ΒΙΒΛΙΟΥ: “Οι ακτές της Ελλάδας”