Συνδιδασκαλία στο Τμήμα Α1 στην Ελληνική και Αγγλική Γλώσσα

Στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων στο πλαίσιο της θεματικής ενότητας «Ευ Ζην» (Ζω Καλύτερα) με θέμα τη Στοματική Υγιεινή οι μαθητές / μαθήτριες επέλεξαν από περιοδικά τροφίμων ωφέλιμες και βλαβερές τροφές για τα δόντια. Σε μία αφίσα κόλλησαν τις βλαβερές τροφές και σε μία άλλη τις ωφέλιμες. Βασιζόμενοι στην προυπάρχουσα γνώση ακολούθησε συνδιδασκαλία για το ίδιο θέμα με την κυρία Αφροδίτη Άρμεν Καθηγήτρια Αγγλικών του Σχολείου στην οποία τα παιδιά ζωγράφισαν ωφέλιμες και βλαβερές τροφές για τα δόντια και τις κόλλησαν στις αντίστοιχες προυπάρχουσες αφίσες. Ταυτόχρονα ακούστηκαν τραγούδια στην Αγγλική Γλώσσα έχοντας υπ’ όψη ότι όσες περισσότερες αισθήσεις λειτουργούν ταυτόχρονα τόσο η γνώση γίνεται υφάδι και είναι αραγής.

Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ Α1

ΜΑΡΙΑ ΜΑΡΙΟΛΑ