Ανακύκλωση Πλαστικών Καπακίων του Α1

Στο πλαίσιο καλλιέργειας περιβαλλοντικής συνείδησης των μαθητών / μαθητριών σε συνδυασμό με τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων (Φροντίζω το Περιβάλλον – Ανακύκλωση) αφού οι μαθητές απέκτησαν κάποιες γνώσεις για τη σπουδαιότητα της ανακύκλωσης σε σχέση με την προστασία του περιβάλλοντος, συγκεντρώσαμε μεγάλη ποσότητα πλαστικών καπακιών. Σε συνεργασία με τον συνάδερφο, εκπαιδευτικό, γυμναστή Γρηγόρη Σιδηρόπουλο και με την ιδιότητα του ως εκλεγμένος τοπικός σύμβουλος της κοινότητας Ελευθερίου Κορδελιού επισκεφθήκαμε την πλατεία Ελευθερίας. Οι μαθητές / μαθήτριες με μεγάλο ενθουσιασμό και μεγάλη προθυμία τοποθέτησαν τα καπάκια στη μεγάλη καρδιά που είναι τοποθετημένη εκεί, δραστηριότητα η οποία θα συνεχιστεί και το επόμενο σχολικό έτος με απώτερο σκοπό την απόκτηση θέσης και άποψης για το περιβάλλον και την προστασία του και κατ’ επέκταση για ένα καθαρό περιβάλλον.

Η Δασκάλα του Τμήματος Α1

Μαρία Μαριόλα