Εκπαιδευτική Επίσκεψη στην Αρχαία Αγορά

Γενικά νέα Διδακτικές επισκέψεις-Εκδρομές Δράσεις Πολιτιστικές

Την Τετάρτη 10-04-2024 οι μαθητές/τριες της Α΄Γυμνασίου επισκέφτηκαν τον λαμπερό και διαυγή ανοιχτό αρχαιολογικό χώρο της Αρχαίας Αγοράς στο πλαίσιο του μαθήματος της Αρχαίας Ιστορίας.

Ο φιλόλογος και εξειδικευμένος, διπλωματούχος ξεναγός κ. Γρηγόρης Γρηγορίου πρόσφερε στα παιδιά μια μοναδική ξενάγηση δύο ολόκληρων ωρών με οδηγό τα αρχαία κατάλοιπα και τις μαρτυρίες των αρχαίων συγγραφέων.

Η Αρχαία Αγορά της Αθήνας όπου θριάμβευσε η λειτουργία της άμεσης Δημοκρατίας αποτελούσε το πολιτικό, οικονομικό, διοικητικό, κοινωνικό, φιλοσοφικό και θρησκευτικό κέντρο της πόλης όπου όλοι οι πολίτες συγκεντρώνονταν για να πραγματοποιήσουν κάθε είδους δραστηριότητα.

Τα παιδιά περιηγήθηκαν στη Στοά του Αττάλου, το Βουλευτήριο, τη Βασιλική Στοά, το Μητρώον και το ναό του Ηφαίστου.

Στην έκθεση του Μουσείου είδαν ευρήματα των ανασκαφών της Αμερικανικής Σχολής Κλασικών Σπουδών στην Αρχαία Αγορά που χρονολογούνται από τους νεολιθικούς χρόνους μέχρι τη μεταβυζαντινή εποχή και την εποχή της Τουρκοκρατίας όπως αγγεία, ειδώλια, όπλα, όστρακα οστρακισμού, κλεψύδρες, κοσμήματα, νομίσματα.

Ένα ζωντανό, βιωματικό μάθημα ιστορίας!