Αρχική » Σχολικές Δράσεις » Μαθαίνουμε τις πτώσεις διασκεδάζοντας!

Μαθαίνουμε τις πτώσεις διασκεδάζοντας!

Καλή και χρήσιμη η Γραμματική, αλλά πρέπει να το παραδεχτούμε: Mερικές φορές γίνεται βαρετή! Πώς λοιπόν θα μάθουμε διασκεδάζοντας;
Σε ό,τι  αφορά στις πτώσεις, η απάντηση είναι εύκολη: Θα μας βοηθήσουν 4 γιαγιάδες οι οποίες συναντώνται  κάθε μέρα στην οδό Πτώσης 4, για πλέξιμο και κουτσομπολιό!

Έτσι λοιπόν οι μαθητές του Β2, άφησαν για λίγο στην άκρη τα  βιβλία και πήγαν μέχρι την οδό Πτώσης 4, να συναντήσουν τις γιαγιάδες για τις οποίες είχαν ακούσει τόσα πολλά από τη δασκάλα τους! Μόλις τους είπε μάλιστα ότι σε τρατάρουν πίτες και καλούδια, δεν τα κρατούσες με τίποτα!

Η πρώτη που συνάντησαν ήταν η Ονομαστική η οποία είναι ονομαστή για τις πίτες της και τα κουτσομπολιά της! Αγαπημένη ερώτηση: Ποιός;

viber image 2022 02 11 20 23 47 087
Η δεύτερη, λέγεται Γενική, γιατί κάνει την πιο καλή γενική καθαριότητα! Αγαπημένη ερώτηση: Ποιανού;

viber image 2022 02 11 20 23 48 221
H τρίτη, είναι η Αιτιατική η οποία είναι σχεδόν κουφή! Φοράει ένα ακουστικό που δεν λειτουργεί και γι΄ αυτό ρωτάει ξανά και ξανά μέχρι να σιγουρευτεί ότι δεν της έχει ξεφύγει κανένα νέο!  Αγαπημένη ερώτηση: Για ποιόν; Όχι πως οι υπόλοιπες ακούν τέλεια!!

viber image 2022 02 11 20 23 47 801
Kαι τέλος έρχεται η γιαγιά Κλητική! Είναι πολύ φιλόξενη και της αρέσει να καλεί όποιον περνάει έξω από το σπίτι της για ένα γλυκάκι!  Αγαπημένη ερώτηση: Aχ βρε!

viber image 2022 02 11 20 23 47 407
Στην κουβέντα όμως μπαίνει και ο άντρας της κυρά – Κλητικής όταν επιστρέφει από το καφενείο, που τους φέρνει φρέσκα νέα για να έχουν να λένε! Και οι ερωτήσεις δεν σταματούν ποτέ! Ποιός; Ποιανού; Για ποιόν; Aχ βρε!

Έχουν πολλή πλάκα αυτές οι 4 γιαγιάδες! Τα παιδιά πέρασαν τέλεια κοντά τους! Άκουσαν τα κουτσομπολιά τους, έμαθαν απ’ έξω τις αγαπημένες τους ερωτήσεις  και γέλασαν μέχρι τελικής..πτώσης! Φεύγοντας, έλεγαν το ένα στο άλλο γελώντας : «Όλοι έχουν τη σειρά τους και τα λόγια τα δικά τους!»

Για να τις γνωρίσετε και εσείς καλύτερα και να ακούσετε παραδείγματα από τις αγαπημένες τους ερωτήσεις δείτε το βιντεάκι της κυρίας Σιντορέ, η οποία μας πρωτομίλησε για τις κουφές γιαγιάδες!

Καταλάβατε λοιπόν πώς σχηματίζονται οι πτώσεις; Σας βοήθησαν οι 4 γιαγιάδες με τις αγαπημένες τους ερωτήσεις; Για να σιγουρευτείτε προσπαθείστε να κλίσετε το ουσιαστικό «γιαγιά»!

Προσοχή! Ακολουθεί spoiler!!

γιαγια

Eπίσης μπορείτε να παίξετε δυο διαδραστικά παιχνίδια για περισσότερη εξάσκηση!

Πτώσεις 1

viber image 2022 02 11 20 23 49 699

viber image 2022 02 11 20 23 50 313

Όμως η διασκέδαση δεν σταμάτησε εδώ, αλλά συνεχίστηκε όταν τα παιδιά ξεκίνησαν να κλίνουν ουσιαστικά στα τετράδια τους! Αυτή τη φορά τους βοήθησε μια σπουδαία παιδαγωγός η κυρία Μοντεσσόρι η οποία χρησιμοποιεί συχνά υλικά με χρώματα και σχήματα για να κάνει τη μάθηση πιο  διασκεδαστική! Με stencils που έφτιαξε η δασκάλα τους, τα παιδιά ζωγράφιζαν πάνω από τα μέρη του λόγου το σχήμα και το  χρώμα που αναλογούσε  στο καθένα από αυτά!

viber image 2022 02 11 20 23 46 130

viber image 2022 02 11 20 23 51 041

Έτσι λοιπόν, με σταθερά βήματα και πολύ γέλιο τα παιδιά σιγά σιγά χτίζουν το λόγο τους, τη γραφή τους και τη σκέψη τους! Γιατί η εκπαίδευση χωρίς χαρά και παιχνίδι δεν έχει κανένα πραγματικό όφελος.. Τα παιδιά του Β2 μπορούν να σας το βεβαιώσουν!

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Aνάγνου Έφη

7/10/1825: Εκδίδεται το πρώτο φύλλο της Γενικής Εφημερίδος της Ελλάδος, προδρόμου της Εφημερίδας της Κυβερνήσεως.

7/10/1571: Ναυμαχία της Ναυπάκτου
Είναι μία από τις μεγαλύτερες ναυμαχίες, και έγινε στην θαλάσσια περιοχή της Ναυπάκτου (Λεπάντο). Σε αυτή, τα χριστιανικά κράτη της Δύσης συνέτριψαν τον στόλο της Οθωμανικής αυτοκρατορίας.

7/10/: Παγκόσμια Ημέρα Χαμογέλου
Η Παγκόσμια Ημέρα Χαμόγελου γιορτάζεται κάθε χρόνο την πρώτη Παρασκευή του Οκτωβρίου με πρωτοβουλία του αμερικανού γραφίστα Χάρβεϊ Μπολ (1921-2001), σχεδιαστή της χαμογελαστής φατσούλας (smiley). Ο Χάρβεϊ Μπολ πίστευε ότι το χαμόγελο έχει θεραπευτικές ιδιότητες.