25η Μαρτίου 1821

έξοδος συλλογή Σ.Φέλιου

«Πατρίδα να θυμάσαι εσύ αυτούς όπου, δια την τιμήν και την λευτερίαν σου, δεν λογάριασαν θάνατο και βάσανα. Κι’ αν εσύ τους λησμονήσεις, θα τους θυμηθούν οι πέτρες και τα χώματα, όπου έχυσαν αίματα και δάκρυα».
(Aπόσμασμα από τα απομνημονεύματα του Μακρυγιάννη)

Ημέρα Μνήμης και αναστοχασμού η σημερινή.
Η Ελλάδα κλίνει ευλαβικά το γόνυ στους γνωστούς και άγνωστους ήρωες που αγωνίστηκαν για το υπέρτατο αγαθό της Ελευθερίας και της Ανεξαρτησίας.

Είθε η Σημαία μας να κυματίζει περήφανα πάντα σε ειρηνικούς καιρούς, στην ιστορική προοπτική της ανθρωπότητας.

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ! 🇬🇷 🇬🇷

ΦΕΚ Διατάραξη λειτουργίας Δημόσιας υπηρεσίας – Υποχρεώσεις υπαλλήλων περί ενδοοικογενειακής βίας

Λήψη αρχείου

Σχολείο και οικογένεια ενώνουν δυνάμεις: Προλαμβάνοντας και αντιμετωπίζοντας τον εκφοβισμό και τη βία στο σχολείο

Δηλώστε συμμετοχή κάνοντας κλικ ΕΔΩ

Εγγραφές Α’ Δημοτικού

Τεχνολογία – Διαδίκτυο και Εφηβεία

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες

Ολοκληρώθηκε στην σχολική κοινότητα  η παρέμβαση ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης του μαθητικού πληθυσμού με θέμα «Τεχνολογία – Διαδίκτυο και Εφηβεία» στο πλαίσιο της Αγωγής Υγείας σε Εθνικό Επίπεδο, για το σχολικό έτος 2023 – 2024.

Στις τρεις συναντήσεις βιωματικού χαρακτήρα που πραγματοποιήθηκαν με τους μαθητές της ΣΤ΄ Δημοτικού αναφερθήκαμε στις δυνατότητες και χρήσεις του διαδικτύου και της τεχνολογίας, στο τι συνιστά υπερβολική ενασχόληση με το διαδίκτυο και την τεχνολογία (κατανόηση εννοιών όπως σωστή χρήση διαδικτύου, πρόληψη της κατάχρησης και πιθανής εξάρτησης από διαδίκτυο και παιχνίδια) καθώς και σε θέματα που αφορούν τις φιλίες και τις σχέσεις στο διαδίκτυο (κατανόηση της διαφοράς των online και offline φίλων, της σημαντικότητας της ασφάλειας και των πληροφοριών που μοιραζόμαστε στο διαδίκτυο).

Ευχαριστούμε πολύ την κ. Γεροντάρη Μαρία – ΠΕ Κοινωνική Λειτουργό, από την 2η Τ.Ο.Μ.Υ. Νίκαιας – Αγίου Ιωάννη Ρέντη

αλλά και τις εκπ/κούς των τάξεων κ. Μοτσάκου Μαρία και κ. Τροχαλάκη Ειρήνη για τη διοργάνωση της δράσης.

Σκυταλοδρομία Ανάγνωσης

«Εκείνο που κυρίως πίστευα τότε, είναι ότι μέσα στη ζωή, όπως βάζεις τα παπούτσια σου κάθε πρωί, έτσι πρέπει να πάρεις και ένα βιβλίο. Γιατί πάντα βλέπαμε τον παππού μας να κρατάει ένα βιβλίο στο χέρι. Ακόμα και όταν πήγαινε περίπατο στην παραλία, διάβαζε περπατώντας. Έτσι κι εγώ, μικρή έπαιρνα ένα βιβλίο και περπατούσα πάνω κάτω, έτσι νόμιζα ότι έπρεπε να κάνουμε».

ΑΛΚΗ ΖΕΗ

Στα πλαίσια του αφιερώματος που κάνουμε στην αγαπημένη συγγραφέα των παιδιών Άλκη Ζέη – με αφορμή το Λογοτεχνικό Έτος Άλκης Ζέη – ξεκινάει η Σκυταλοδρομία Ανάγνωσης, με συμμετοχή των μαθητών/τριών της Ε΄ και Στ΄ τάξης.

Κάθε παιδί που θέλει να συμμετέχει καλείται να διαβάσει ένα ή και περισσότερα βιβλία, που αντιστοιχούν στην τάξη του και στη συνέχεια να διαλέξει έναν τρόπο παρουσίασης του από ενδεικτικές δραστηριότητες που του έχουν δοθεί, ατομικά ή συνεργατικά, αλλά βέβαια μπορεί να εκφραστεί και με έναν τρόπο δικής του έμπνευσης.

Το αναγνωστικό ταξίδι ξεκινάει! Βιαστείτε, επιβιβαζόμαστε!

ΣΚΥΤ5ΑΛΟΔΡΟΜΙΑΣκυταλοδρομία ανάγνωσης

Πιστοποιητικό Υιοθεσίας Ευχής 2023-24

Μαζί με τις ευχαριστίες από το Make-a-wish Ελλάδος για την στήριξη της προσπάθειάς του, λάβαμε το Πιστοποιητικό Υιοθεσίας Ευχής 2023-24.
Με το ποσό των 232€ που συγκεντρώθηκε, οι μαθητές μας υιοθέτησαν την ευχή της δωδεκάχρονης Ευηλίνας να πάει στην Disneyland, Paris!
Eυηλίνα, περαστικά! Έχεις την αγάπη και τις ευχές μας!

Να περάσεις υπέροχα στην Disneyland!

ΑΣΤΕΡΙ 1

Πλαίσιο Επικοινωνίας και συνεργασίας με Γονείς & Κηδεμόνες των μαθητών/τριών

Λήψη αρχείου

Mια λέξη, μια ευχή για το 2024: EΙΡΗΝΗ!

Μόνο μια ανάσα μακριά από το 2024, μοιραζόμαστε την ευχή για Ειρήνη του Ελληνικού Κύκλου Παιδικού Βιβλίου – IBBY Greek Ibby και την κάρτα που φιλοτέχνησαν οι υποψήφιες για το βραβείο Hans Christian Andersen 2024, η συγγραφέας Aγγελική Δαρλάση και η εικονογράφος Kelly Matathia Covo.

«Σε όποια γλώσσα κι αν σκεφτόμαστε και ονειρευόμαστε, όλες μας οι ευχές για τη νέα χρονιά εκφράζονται με μια μόνο λέξη: Eιρήνη!»

Γιατί η λέξη Ειρήνη συμπεριλαμβάνει όλα όσα μπορούν να κάνουν τον κόσμο μας καλύτερο:Την Αλληλεγγύη, την Αδελφοσύνη, τη Χαρά, την Ευημερία, την Αγάπη, τη Δικαιοσύνη, την Ελπίδα. Την Ανθρωπιά.

* Καλή μας Χρονιά! *

408195108 747294954106963 7309061044822075546 n

Ευχές

Χορωδίες 4ου & 5ου Δημοτικών σχολείων Αγ. Ιωάννη Ρέντη

Χορωδία 5ου Δημοτικού Σχολείου Αγ. Ιωάννη Ρέντη – Ο Χορός του χιονιού

Χριστουγεννιάτικη Γιορτή

XMAS II

Χριστουγεννιάτικη Εκδήλωση

xmas Invitation

Ιστορική μαρτυρία της Ασπασίας Αυγερίκου για την 28η Οκτωβρίου 1940

γιγι

Η Ασπασία Αυγερίκου – γιαγιά της εκπαιδευτικού του σχολείου μας Ανάγνου Έφης – στο ημερολόγιό της γράφει τη δική της «Περιπέτεια πολέμου».  Ήταν 15 ετών !

«Γυναίκες παιδιά και μανάδες φώναζαν και θρηνούσαν που έφευγαν οι δικοί τους και με δάκρυα στα  μάτια φώναζαν :
                     «Η ώρα η καλή , με τη νίκη να γυρίσετε»!»

(..Η συνέχεια στο Λαογραφικό Μουσείο της Αράχωβας)