Αρχική » Σχολικές Δράσεις » ΜΑΘαίνουμε ΜΑΘηματικά παίζοντας!

ΜΑΘαίνουμε ΜΑΘηματικά παίζοντας!

Πώς μπορούν άραγε τα μαθηματικά να γίνουν διασκεδαστικά  για τα παιδιά; Πώς οι μαθηματικές πράξεις μπορούν να γίνουν ελκυστικές και ενδιαφέρουσες;

Τα μαθηματικά μαθαίνονται μόνο στην πράξη. Έτσι λοιπόν μια μεγάλη έκπληξη περίμενε τους μαθητές του Β2!

Ένα μαγαζάκι… Και το όνομα που δόθηκε από τους μαθητές: «Μπακαλικό-φασολάκι»!

Παίξαμε λοιπόν μαγαζάκι… Πελάτης – μπακάλης και ήρθαμε σε πρώτη επαφή με τα χρήματα και τι σημαίνει να παίρνουμε ρέστα. Αγοράσαμε φρέσκα φρούτα και λαχανικά, γίναμε ξεφτέρια στις προσθέσεις και τις αφαιρέσεις και οπλισμένοι με νέες γνώσεις σας περιμένουμε στο «Μπακαλικό-φασολάκι» μας!

Το καλύτερο μαγαζάκι της πόλης!

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Ανάγνου Έφη

7/10/1825: Εκδίδεται το πρώτο φύλλο της Γενικής Εφημερίδος της Ελλάδος, προδρόμου της Εφημερίδας της Κυβερνήσεως.

7/10/1571: Ναυμαχία της Ναυπάκτου
Είναι μία από τις μεγαλύτερες ναυμαχίες, και έγινε στην θαλάσσια περιοχή της Ναυπάκτου (Λεπάντο). Σε αυτή, τα χριστιανικά κράτη της Δύσης συνέτριψαν τον στόλο της Οθωμανικής αυτοκρατορίας.

7/10/: Παγκόσμια Ημέρα Χαμογέλου
Η Παγκόσμια Ημέρα Χαμόγελου γιορτάζεται κάθε χρόνο την πρώτη Παρασκευή του Οκτωβρίου με πρωτοβουλία του αμερικανού γραφίστα Χάρβεϊ Μπολ (1921-2001), σχεδιαστή της χαμογελαστής φατσούλας (smiley). Ο Χάρβεϊ Μπολ πίστευε ότι το χαμόγελο έχει θεραπευτικές ιδιότητες.