Κλεμμένες τρύπες

Την σχολική χρονιά που μας πέρασε οι μαθητές της περσινής Γ ΄ τάξης, δηλαδή, η φετινή Δ΄ τάξη του 5ου Δημοτικού Σχολείου Ωραιοκάστρου υλοποίησε εκπαιδευτικό πρόγραμμα που διοργανώνει η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας με κεντρικό άξονα την φιλαναγνωσία. Το πρόγραμμα, που είναι διετές έχει τίτλο «Θεσσαλονίκη: Γνωρίζω την πόλη μου μέσα από τη λογοτεχνία» και συνεχίζεται με αμείωτο ενδιαφέρον και την φετινή χρονιά. Πέρυσι γνωρίσαμε το έργο Θεσσαλονικέων συγγραφέων για παιδιά , διαβάσαμε και επεξεργαστήκαμε παιδικά βιβλία του Σάκη Σερέφα και της Αλεξάνδρας Μητσιάλη. Γίναμε κι εμείς μικροί συγγραφείς και γράψαμε το δικό μας παραμύθι ,που μπορείτε να διαβάσετε παρακάτω και δημοσιεύθηκε και στην ιστοσελίδα της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας. Φέτος ασχολούμαστε με την γνωριμία μας με την πόλη της Θεσσαλονίκης μέσα από ποιήματα , οδηγούς πόλης για παιδιά και τραγούδια.

Εδώ μπορείτε να διαβάσετε το παραμύθι μας

Δείτε και ολόκληρη την παρουσίαση του προγράμματος φιλαναγνωσίας

Παρουσίαση προγράμματος φιλαναγνωσίας

Δημοσιεύθηκε στην Βιβλιοθήκη, Δ΄τάξη, Θεσσαλονίκη: Γνωρίζοντας την πόλη μου μέσα από την λογοτεχνία, Τάξεις και χαρακτηρίσθηκε , . Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.