Ο κινηματογράφος στο σχολείο μας!

Movie Reel

Με πολλή χαρά σάς ανακοινώνουμε ότι το σχολείο μας προτίθεται να λειτουργήσει κινηματογραφική λέσχη για τους μαθητές μας αλλά και για τους γονείς τους, σε ωράριο εκτός λειτουργίας σχολείου κατά τις απογευματινές ώρες και με την επιμέλεια και την επίβλεψη εκπαιδευτικών του σχολείου μας.

Τα θέματα των ταινιών που θα προβάλλονται θα είναι πρωτίστως εκπαιδευτικού- παιδαγωγικού αλλά και

κοινωνικού και ψυχαγωγικού ενδιαφέροντος.

Η πρώτη ταινία η οποία θα προβληθεί την Παρασκευή , 9/12/2016 και ώρα 18:00 μ.μ στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων, έχει τίτλο «Σαν αστέρια στη γη» και πραγματεύεται το θέμα της δυσλεξίας και θίγει όλη την μυστική ζωή ενός δυσλεκτικού παιδιού καθώς και θέματα που αφορούν την οικογένεια, την κοινωνία, το σχολείο, τους φίλους.

Πρόθεσή μας είναι , η προσπάθεια αυτή να καταστήσει το σχολείο μας χώρο πολιτισμού, προβληματι-

σμού αλλά και ψυχαγωγίας στον οποίο θα συμμετέχουν τόσο οι μαθητές μας όσο και οι γονείς τους

σε μία γόνιμη, ομαδική προσπάθεια!

Θα παρακαλούσαμε τους γονείς των μαθητών μας να στηρίξουν την προσπάθεια αυτή με, την όσο το δυνατόν ευρεία, συμμετοχή τους , αφού θεωρούμε ωφέλιμο οι σκέψεις, οι γνώσεις και οι προβληματισμοί να «μοιράζονται» με τα ίδια μας τα παιδιά.

Υ.Γ: Τα ποπ-κορν θα είναι ευγενική χορηγία των εκπαιδευτικών!!!

Δημοσιεύθηκε στην δραστηριότητες, τα νέα μας. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.