Εκπαιδευτική επίσκεψη στη Διεθνή Έκθεση Βιβλίου Θεσσαλονίκης

ΠΡΟΣ ΘΑΛΑΣΣΑ ΒΙΒΛΙΟ

Αγαπητοί γονείς,

με χαρά σας ανακοινώνω ότι το σχολείο μας  έχει επιλεγεί να επισκεφθεί την Διεθνή Έκθεση Βιβλίου και να συμμετάσχει στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα ” Προς θάλασσα μεριά” με την συγγραφέα του βιβλίου, Δανάη Μπεζαντάκου. Είναι ευκαιρία τα παιδιά να έρθουν σε επαφή με τον κόσμο του βιβλίου, να γνωρίσουν από κοντά συγγραφείς, να περιηγηθούν στο χώρο της Έκθεσης Βιβλίου, στην οποία συμμετέχουν 40 χώρες. Όποιο παιδί θέλει μπορεί να έχει μαζί του χαρτζιλίκι, ώστε να αγοράσει κάποιο βιβλίο που θα του αρέσει. Επισημαίνω πως τα παιδιά δεν θα πρέπει να έχουν πολύ μεγάλο ποσό για να μην χαθεί. Επίσης, οι επιλογές  των παιδιών θα αφορούν μόνο βιβλία.  Η επίσκεψη μας  θα γίνει την Πέμπτη, 16-5-2024. Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα είναι δωρεάν. Το κόστος του λεωφορείου είναι 6 ευρώ. Θα παρακαλούσα να επιστραφούν αύριο, το αργότερο μεθαύριο οι υπεύθυνες δηλώσεις. Ακόμη, να σας ενημερώσω ότι η ώρα επιστροφής μας στο σχολείο θα είναι στις 14:00 .

Τέλος,  σας επισυνάπτω την επίσημη σελίδα της έκθεσης βιβλίου για περισσότερες πληροφορίες και να σας προτείνω να την επισκεφτείτε κι εσείς με τα παιδιά το Σαββατοκύριακο καθώς θα έχει πολλές ενημερώσεις, δράσεις, δρώμενα, αφηγήσεις  και πολλά ακόμη.