Παγκόσμια Ημέρα παιδικού Βιβλίου! Γιορτάζουμε και από μακριά!

Αν και είμαστε μακριά, η σημερινή μέρα είναι αφορμή να δείξουμε σε όλους ότι μπορούμε να επικοινωνούμε , να δημιουργούμε και να αναδεικνύουμε τις εργασίες μας. Η Διεθνής Οργάνωση για το Παιδικό βιβλίο (ΙΒΒΥ) έφτιαξε μια αφίσα για να τιμήσει το παιδικό βιβλίο και ένα μήνυμα του Σλοβένου συγγραφέα Peter Svetina, μια και φέτος τιμώμενη χώρα είναι η Σλοβενία. Εσείς θα ήθελα να εμπνευστείτε από το μήνυμα και την αφίσα που βλέπετε, να θυμηθείτε και τα αγαπημένα σας βιβλία και να φτιάξετε τις δικές σας αφίσες ή ζωγραφιές για το βιβλίο με θέμα «ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΥΣ ΜΑΣ ΗΡΩΕΣ ΒΙΒΛΙΩΝ»  . Μια  ιδέα είναι να ζωγραφίσετε τους αγαπημένους σας ήρωες βιβλίων μέσα σ΄ένα σπίτι  να μας χαιρετούν, να διαβάζουν, να μας λένε κάτι ή ό,τι άλλο φανταστείτε!!!

Έπειτα μπορείτε να στείλετε την ζωγραφιά σας  στους δασκάλους σας με

e-mail  για να την αναρτήσουμε στο blog του σχολείου μας.

Μας λείπετε πολύ όλοι σας! Μένετε σπίτι σας! Μένετε υγιείς!

Η υπεύθυνη σχολικής βιβλιοθήκης

Κατερίνα Καφετζοπούλου

Τις ζωγραφιές σας μπορείτε να στείλετε με e-mail στους δασκάλους σας για να τις ανεβάσουμε στο blog του σχολείου μας.

Λήψη αρχείου

Δημοσιεύθηκε στην ανακοινώσεις, Βιβλιοθήκη, τα νέα μας και χαρακτηρίσθηκε , . Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.