εικόνα Viber 2024 04 10 11 14 35 912

Ο έναστρος ουρανός στη μυθολογία

ΔΡΑΣΕΙΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΑΥΤΟΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ 2023-2024 ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

εικόνα Viber 2024 04 10 11 14 35 912

Την Τρίτη 9 Απριλίου 2024 είχαμε την τιμή και τη χαρά να βρίσκεται μαζί μας ο κύριος Σταύρος Αυγολούπης, ομότιμος καθηγητής του Τμήματος Φυσικής της Σχολής Θετικών Επιστημών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Ο κ. Αυγολούπης διήλθε όλες τις πανεπιστημιακές βαθμίδες εξέλιξης και υπηρέτησε διδακτικά και ερευνητικά στο τμήμα Φυσικής για 32 χρόνια και στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλονίκης για άλλα 9 χρόνια, από όπου και συνταξιοδοτήθηκε. Δίδαξε μαθηματικά, αστρονομία και αστροφυσική. Έχει συνεργαστεί επίσης με διάφορα πανεπιστήμια και ερευνητικά κέντρα του εξωτερικού. Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα εστιάζονται κυρίως στην Παρατηρησιακή Αστρονομία και στην Αστρονομία στην Εκπαίδευση. Στην Παρατηρησιακή Αστρονομία έδωσε ιδιαίτερη βαρύτητα στη μελέτη των μεταβλητών αστέρων, πραγματοποιώντας ο ίδιος περισσότερες από 5500 ώρες νυχτερινής παρατήρησης σε διάφορα αστεροσκοπεία του κόσμου και σημειώνοντας ξεχωριστές σημαντικές διεθνείς επιτυχίες και ανακαλύψεις. Έχει γράψει πολλές πρωτότυπες επιστημονικές εργασίες, βιβλία, εργασίες σε συνέδρια, κλπ. Το επιστημονικό του έργο έχει σημαντική διεθνή αναγνώριση. Επίσης έχει γράψει και παιδικά βιβλία αστρονομίας. Μάλιστα για το συνολικό συγγραφικό-λογοτεχνικό του έργο για την αστρονομία για παιδιά τιμήθηκε τον Δεκέμβριο του 2023 από την Ακαδημία Αθηνών με τον έπαινο του Ιδρύματος Κώστα και Ελένης Ουράνη.

Αυτό που προσπαθεί ο κ. Αυγολούπης είναι να διαδώσει τη γνώση της αστρονομίας αλλά και να μεταδώσει την αγάπη του για αυτήν στους άλλους. Αυτό κατάφερε να πραγματοποιήσει παρουσιάζοντας στους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας το πιο πρόσφατο βιβλίο του “Ο έναστος ουρανός στη μυθολογία” των εκδόσεων Θύρα. Τα παιδιά άκουσαν ιστορίες από τη μυθολογία αλλά και επιστημονικές αλήθειες του σύμπαντος και έκαναν ερωτήσεις σχετικά με αστρονομικά ζητήματα που τους απασχολούσαν. Κατά τη διάρκεια της βιβλιοπαρουσίασης πραγματοποιήθηκε και μία μικρή παρουσίαση για το ηλιακό μας σύστημα από τα παιδιά του Β’2. Στο τέλος ο συγγραφέας υπέγραψε τα βιβλία του για τους μικρούς μαθητές που θέλησαν να εντρυφήσουν περισσότερο στη γνώση της αστρονομίας μελετώντας το βιβλίο του. Ευχαριστούμε θερμά τον καθηγητή κύριο Σταύρο Αυγολούπη που ανταποκρίθηκε με χαρά στο κάλεσμά μας και μας μύησε με τον δικό του ξεχωριστό και μαγευτικό τρόπο στα μυστικά του έναστρου ουρανού!

Οι εκπαιδευτικοί Μαρία Δρένου και Αικατερίνη Μήτου

εικόνα Viber 2024 04 10 11 14 38 941