Παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία

ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙΝΟΤΟΜΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

3 Δεκεμβρίου
ΠΑΓΚΌΣΜΙΑ ΗΜΈΡΑ ΑΤΌΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΊΑ
Δεν είμαστε όλοι ίδιοι… Η διαφορετικότητα είναι γύρω μας… Οι άνθρωποι με αναπηρία δεν είναι λίγοι! Είναι ανάμεσά μας κι έχουν σοβαρά προβλήματα να επιλύσουν για να πορευτούν στη ζωή τους. Δίνουν έναν καθημερινό αγώνα με μεγάλα έως τεράστια θέματα υγείας, εκπαίδευσης, μετακίνησης, εργασίας, διαβίωσης… Η κοινωνία είναι φτιαγμένη στα δικά μας μέτρα… αυτό είναι σίγουρο! Γι αυτούς όλα είναι δύσκολα… Αλλά το πιο δύσκολο είναι τα βλέμματά μας… Αποστροφή, Οίκτος, Συμπόνια, Αδιαφορία…
“ΜΠΟΡΕΙΣ ΕΣΥ… ΜΠΟΡΩ ΚΙ ΕΓΩ!”
Αυτός είναι ο τίτλος της εκδήλωσης που συνδιοργάνωσε το Ειδικό Δημοτικό Σχολείο, το Ειδικό Νηπιαγωγείο και το ΕΕΕΕΚ Γιαννιτσών με την Παιδαγωγική Εταιρεία Ν. Πέλλας και τον Σύλλογο Εκπαιδευτικών Α/θμιας Εκπ/σης. Μέσα στο κατάμεστο, από σχολεία, Πνευματικό Κέντρο, οι μαθητές του 5ου Δημοτικού έπαιξαν, χόρεψαν και τραγούδησαν με τους μαθητές των γειτονικών μας Ειδικών Σχολείων. Το θέατρο και η μουσική μας έφερε κοντά. Αποδοχή και Φιλία! Αυτά θέλουμε να διδάξουμε με έργα στα παιδιά μας.
Παιδιά ανακατεμένα στη σκηνή με χαρούμενες δράσεις! Συναισθήματα ανακατεμένα στην ψυχή με χαρούμενα βλέμματα!
…ΓΙΑΤΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ