Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Εθνικό και Ιστορικό Μουσείο της Ελλάδας

Στις 6 Νοεμβρίου 2018 η Γ΄ τάξη του 4ου Γυμνασίου Ζωγράφου επισκέφθηκε το Εθνικό και Ιστορικό Μουσείο της Ελλάδας στην οδό Σταδίου. Τους μαθητές συνόδευσαν οι καθηγητές Ι. Κούρτης, Χ. Τζινιέρη, Β. Τίκας, Χ. Παπαδημητροπούλου και Κ. Θηβαίου. Ο κ. Κούρτης ξενάγησε τους μαθητές  στη μόνιμη έκθεση του Μουσείου και στις δύο περιοδικές εκθέσεις που κατά ευτυχή συγκυρία φιλοξενούνταν στο Μουσείο. Η μία αφορούσε στον Α΄ Παγκόσμιο Πόλεμο και η άλλη στην ιστορία της τυπογραφίας με  τίτλο: “Θησαυροί της  Ιστορικής Βιβλιοθήκης της Ανδρίτσαινας. Ελληνικές εκδόσεις των αρχών της τυπογραφίας”. Στους χώρους της μόνιμης έκθεσης οι μαθητές ήρθαν σε επαφή, γνώρισαν  και σχολίασαν εκθέματα από τη Νεότερη Ιστορία του έθνους μας όπως παραδοσιακές στολές  και όπλα από την περίοδο του Αγώνα του 1821 καθώς και από τον υπόλοιπο 18ο και 19ο αιώνα, αντικείμενα καθημερινής χρήσης, έγγραφα και έντυπο υλικό (Χάρτα του Ρήγα), ελαιογραφίες αγωνιστών, πολιτικών και βασιλέων.
Η περιήγηση στο μουσείο και οι δραστηριότητες  είχαν διάρκεια από τις 10:30 π.μ. ως τις 13:00.

Φωτογραφίες από την επίσκεψη:

Φωτογραφία 1   ,  Φωτογραφία 2   ,   Φωτογραφία 3   ,  Φωτογραφία 4   ,  Φωτογραφία 5  ,   Φωτογραφία 6  , Φωτογραφία 7

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/4gymzogr/?p=1390