Κρατικό Πιστοποιητικό Πληροφορικής

Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων (ΥπΠΕΘ), υλοποιεί δράσεις για την υποστήριξη της προετοιμασίας μαθητών της Γ’ τάξης Γυμνασίου και την διεξαγωγή εξετάσεων πιστοποίησης επάρκειας στη χρήση Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (Τ.Π.Ε.).

Το σχολικό έτος 2018-2019 αποτελεί το πρώτο – εισαγωγικό έτος εφαρμογής και περιλαμβάνει ένα σύνολο ενεργειών προετοιμασίας για την υποστήριξη των μαθητών στην απόκτηση των αναγκαίων γνώσεων, ικανοτήτων και δεξιοτήτων με στόχο τη συμμετοχή τους σε εξετάσεις επάρκειας. Στο πλαίσιο αυτών των ενεργειών μετά από εκδήλωση ενδιαφέροντος που πραγματοποιήθηκε δηλώθηκε η συμμετοχή σχολείων και μαθητών.

Μετά τη λήξη των μαθημάτων του σχολικού έτους, θα οργανωθούν εξετάσεις με στόχο την πιστοποίηση της επάρκειας των μαθητών σε τρία (3) γνωστικά αντικείμενα, Επεξεργασία Κειμένου, Υπολογιστικά Φύλλα, Διαδίκτυο και Ηλεκτρονικό Ταχυδρομείο. Η απόκτηση πιστοποίησης στα τρία αυτά αντικείμενα αποτελεί μεταξύ άλλων πρόσθετο προσόν διορισμού.

Στο σχολείο μας λειτούργησε τμήμα ΚΠΠ με 15 μαθητές και μαθήτριες να έχουν επιτυχή παρακολούθηση και να είναι έτοιμοι για τις εξετάσεις πιστοποίησης.