Επιμόρφωση στη Βαρκελώνη

Στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+, Βασικής Δράσης ΚΑ1,  Δράσης Κινητικότητας Προσωπικού Σχολικής Εκπαίδευσης, ομάδα καθηγητών του σχολείου μας παρακολούθησε σεμινάριο στην Βαρκελώνη, από 7  έως 12 Οκτωβρίου 2019, με θέμα «Video and Photo making in the classroom» (Δημιουργία βίντεο και φωτογραφιών στην τάξη).

Το εν λόγω εκπαιδευτικό πρόγραμμα περιελάμβανε τα εξής στάδια:

1. Παρουσίαση των συμμετεχόντων σχολείων και του τόπου τους καθώς και της Βαρκελώνης ως τόπου φιλοξενίας του προγράμματος.
  2. Αξιοποίηση του βίντεο με στόχο την ανάπτυξη τεχνικών δεξιοτήτων και την παιδαγωγική αξιοποίησή τους μέσα στην τάξη.
  3. Υλοποίηση βιωματικών δράσεων (περιήγηση στην πόλη της Βαρκελώνης, λήψη φωτογραφιών, επιτόπια λήψη video).
  4. Παραγωγή βίντεο ως τελικού προϊόντος και παρουσίαση αυτού στην τάξη.
  5. Ανατροφοδότηση

Στο σεμινάριο από την ομάδα μας δημιουργήθηκαν για εκπαιδευτικούς λόγους τα παρακάτω βίντεο:

Bull Fight Or Consuming all the Time

Miro Synthesis

Οι εκπαιδευτικοί που παρακολούθησαν το σεμινάριο δήλωσαν πολύ ευχαριστημένοι από την εμπειρία που απεκόμισαν.

Η διάχυση της επιμόρφωσης έγινε σε ειδική συνεδριάση του Συλλόγου Διδασκόντων του σχολείου μας στις 25/10/2019.