Εργαστήρια Δεξιοτήτων

4ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης

ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ – ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΤΗΝ ΚΕΝΥΑ

Στο συγκεκριμένο εργαστήριο ήρθαμε σε επαφή με εκπαιδευτικό υλικό (φωτογραφίες, βίντεο, στοιχεία έρευνας) από την Κένυα, εντοπίσαμε και αναλύσαμε ζητήματα που προκύπτουν σε σχέση με το εκπαιδευτικό σύστημα σε μια αναπτυσσόμενη χώρα, όπως η Κένυα και συγκρίναμε την ποιότητα της δικής μας εκπαίδευσης με την εκπαίδευση των παιδιών στην Κένυα.

Παρακολουθήσαμε το ντοκιμαντέρ «Εκπαίδευση για ποιον;» με αποσπάσματα συνεντεύξεων εκπαιδευτικών και μαθητών από την Κένυα και την Ελλάδα σχετικά με το πώς βλέπουν την κατάσταση της εκπαίδευσης μέσα από τη δική τους εμπειρία. Παρατηρήσαμε το «Δέντρο της παραγκούπολης» και αναγνωρίσαμε με ποιον τρόπο απεικονίζονται τα ζητήματα της περιοχής. Μελετήσαμε επίσης τα στοιχεία που προέκυψαν από επιτόπια έρευνα στην Κένυα στο καλοκαίρι του 2013. Σε χαρτί του μέτρου φτιάξαμε την αφίσα «Το δικό μου σχολείο» και «Το σχολείο στην Κένυα». Σε κάθε σχολείο προσθέσαμε τα στοιχεία της εκπαίδευσης που αφορούν το δικό μας σχολείο  και τα παιδιά που πηγαίνουν σχολείο στην Κένυα. Συζητήσαμε για την ποιότητα της δικής μας εκπαίδευσης και της εκπαίδευσης των παιδιών στην Κένυα και εκφράσαμε τις σκέψεις μας για το μέλλον της σε παγκόσμια κλίμακα. Τέλος,  δημιουργήσαμε αφίσες με σχετικά μηνύματα.

Τα σχόλια είναι κλειστά.