Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Πλανητάριο Αθηνών

Την Τρίτη 20/02/2018 οι μαθητές του 4ου Δ.Σ.Άργους επισκέφτηκαν το Πλανητάριο Αθηνών.

Η ψηφιακή παράσταση «Παράξενοι Κόσμοι στο Ηλιακό Σύστημα» ταξίδευσε τους μαθητές των Ε΄ τάξεων του σχολείου μας σε ορισμένους από τους πιο «ακραίους»

πλανήτες και δορυφόρους του Ηλιακού μας συστήματος.

Η ψηφιακή παράσταση «Ζωή στο Σύμπαν» και «Παράξενοι Κόσμοι στο Ηλιακό Σύστημα» είναι μια συναρπαστική αναζήτηση της ζωής πέρα από τη Γη. Ξεκινώντας από την προέλευση και την εξέλιξη της ζωής στον πλανήτη μας, η παράσταση εστιάζει στα ουράνια σώματα του Ηλιακού μας συστήματος που είναι πιθανότερο να φιλοξενούν μικροβιακές μορφές ζωής, καθώς και στις σημαντικότερες μεθόδους που χρησιμοποιούν οι αστρονόμοι για τον εντοπισμό και την μελέτη ενός εξωπλανήτη.

Τι θα μπορούσε άραγε να κρύβεται ανάμεσα στα αναρίθμητα άστρα των δισεκατομμυρίων γαλαξιών του Σύμπαντος; Από την καυτή Αφροδίτη έως τον παγωμένο Πλούτωνα, από την γεμάτη ηφαίστεια Ιώ έως τον υπόγειο ωκεανό που κρύβει η παγωμένη επιφάνεια της Ευρώπης και από τις θάλασσες μεθανίου του Τιτάνα έως τα πέρατα της βαρυτικής «κυριαρχίας» του Ήλιου, η παράσταση αυτή ανέδειξε τη θαυμαστή πολυπλοκότητα των παράξενων

κόσμων που κρύβει το Ηλιακό μας σύστημα.

Ήταν μια ομολογουμένως εκπληκτική παράσταση που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μαθητών και δασκάλων.