Φέρνουμε λουλούδια και τα φυτεύουμε

Τα παιδιά έδειξαν έναν ενθουσιασμό για τα λουλούδια και τα χρώματα τους. “Να φέρουμε λουλούδια” είπαν. Είπαμε ότι θα ήταν μια ωραία ιδέα να φέρναμε ακόμη και να φυτεύαμε λουλούδια. Αρχίσαμε να κουβεντιάζουμε για τα  λουλούδια: Πού βλέπουμε λουλούδια;  Αν θέλουμε να αγοράσουμε που θα τα βρούμε; Πώς λένε το μαγαζί που πουλάει λουλούδια; Τι λουλούδια βγαίνουν τώρα την άνοιξη; Αναζητήσαμε εικόνες στο διαδίκτυο με ανοιξιάτικα λουλούδια….Μιλήσαμε για τα ονόματα τους. Τους πρότεινα όσα μπορούν να φέρουν κάποιο λουλούδι από το σπίτι για να φυτέψουμε.

Και να τα πρώτα μας λουλουδάκια καταφθάνουν στο νηπιαγωγείο.  Ευκαιρία να μάθουμε τα ονόματα τους και να τα φυτέψουμε στα παρτεράκια της αυλής μας.   Με την βοήθεια του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων που με πολύ χαρά δέχτηκαν να συμβάλλουν στη προσπάθειά μας να αλλάξουμε λίγο την αισθητική του σχολείου, η δράση μας υλοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία.   Να το αποτέλεσμα!!!!!!!!!!       ΟΛΟΙ  ΜΑΖΙ   ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΟΜΟΡΦΥΝΟΥΜΕ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ