Φεβ 13 28

ΣΥΝΔΡΟΜΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ

Η διαγράμμιση της διάβασης των πεζών αμυδρά διακρίνεται...

Τα θέματα που εμποδίζουν την εύρυθμη λειτουργία του 3ου Γυμνασίου είναι γνωστά στο Δήμο Γλυφάδας. Η ενημέρωση έχει γίνει τόσο στο δήμαρχο από τον γυμνασιάρχη Αλέξη Καπόπουλο όσο και από το Σύλλογο Γονέων. Ενημέρωση έχει γίνει με την ιδιότητα της Προέδρου της επιτροπής Παιδείας και στην Αντιδήμαρχο Μαρία Βουγιουκλή.

Τα αιτήματα αυτά τέθηκαν και γραπτά στο δήμο από το σχολείο για να τύχουν έγκαιρου προγραμματισμού και είναι τα εξής :

1. Τοποθέτηση στεγάστρου στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας.
  2. Προειδοποιητικές  πινακίδες για διέλευση μαθητών στα ελληνικά.
  3. Έντονη διαγράμμιση της διάβασης πεζών στο φωτεινό σηματοδότη μπροστά στο σχολείο.
  4. Κατασκευή πεζογέφυρας στο ύψος της οδού Αγίου Νεκταρίου.
  5. Τοποθέτηση πλακιδίων δαπέδου σε δυο αίθουσες ελαφρού τύπου του σχολείου.
  6. Επισκευή των πλακιδίων στις τουαλέτες των μαθητών.
  7. Λειτουργική διαμόρφωση του χώρου των αποδυτηρίων του κλειστού γυμναστηρίου.
  8. Τοποθέτηση αντιολισθητικών ταινιών στις σκάλες του σχολείου.
  9. Αλλαγή των υπαρχόντων κουφωμάτων με σύγχρονα προς εξοικονόμηση ενέργειας και προστασία από ηχορρύπανση.

Αξίζει να σημειωθεί ότι τα αιτήματα που θέτει η σχολική κοινότητα του 3ου Γυμνασίου χαρακτηρίζονται από την απουσία υπερβολών και πολυτελών απαιτήσεων. Το γεγονός αυτό το έχουν αντιληφθεί πολλοί από τους διοικούντες του δήμου και έχει αναπτυχθεί θετική συνεργασία στην επίλυση θεμάτων. Χαρακτηριστικό παράδειγμα αυτής της σχέσης είναι η πρόσφατη τοποθέτηση  σχολικών τροχονόμων, οι οποίοι εξασφαλίζουν την ακίνδυνη διάβαση των μαθητών.