Αρχείο ημέρας 11 Φεβρουαρίου 2020

Φεβρουάριος 2020

Ίδρυση βιβλιοθήκης – Κάλεσμα για βιβλία παιδικής λογοτεχνίας

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι πολύ σύντομα θα λειτουργήσει σε μόνιμη βάση βιβλιοθήκη στον χώρο του Σχολείου μας σε ειδικά διαμορφωμένη αίθουσα. Η ενέργεια αυτή αποτελούσε όνειρο πολλών ετών των εκπαιδευτικών μας και υλοποιείται με τη συνδρομή και στήριξη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 3ου Δημοτικού Σχολείου Θεσσαλονίκης, τον οποίο ευχαριστούμε θερμά, καθώς ανέλαβε το σύνολο των εξόδων διαμόρφωσης. Έτσι θα έχουμε ένα σχολείο που εξελίσσεται και θα είναι ικανό να ανταποκρίνεται στις νέες προκλήσεις που αναδύονται από τις σύγχρονες εκπαιδευτικές και κοινωνικές ανάγκες.

Η ενασχόληση των μαθητών με τη Λογοτεχνία αποτελεί μια όαση στην καθημερινή εκπαιδευτική πραγματικότητα, καθώς η καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας συμβάλλει στη δημιουργία κριτικών αναγνωστών ενώ παράλληλα ενισχύει τη διαδικασία μάθησης με δράσεις που η υλοποίησή τους δεν θα μπορούσε να πραγματοποιηθεί εντός της αίθουσας διδασκαλίας.

Προκειμένου να υλοποιηθεί το φιλαναγνωστικό όραμα μαθητών, δασκάλων και γονέων, σας παρακαλούμε αν υπάρχουν στη βιβλιοθήκη του σπιτιού σας βιβλία παιδικής λογοτεχνίας που δεν τα χρειάζεστε άλλο (σε μονοτονικό σύστημα μόνο), να τα προσφέρετε στο σχολείο, για τον εμπλουτισμό της σχολικής μας βιβλιοθήκης.

Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων

Ο Διευθυντής και οι εκπαιδευτικοί του 3ου Δ. Σχ. Θεσσαλονίκης