Ζήτω η 28η Οκτωβρίου!

Με ιδιαίτερη λαμπρότητα και τη δέουσα επισημότητα εορτάστηκε η Εθνική Επέτειος της 28ης Οκτωβρίου 1940 στο σχολείο μας.

Οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης και οι εκπαιδευτικοί συνόδευσαν με υπερηφάνεια  τη σημαία του σχολείου μας στην καθιερωμένη δοξολογία την Τετάρτη, 28 0κτωβρίου 2020, στον Ιερό Ναό του Αγίου Παύλου. Η Δοξολογία τελέστηκε από τον ιερέα του ναού, πατέρα Κοσμά.

Τον πανηγυρικό της ημέρας εκφώνησε ο δάσκαλος του σχολείου μας, κ. Μπορμπότσιαλος Δημήτριος, ο οποίος με λιτό και παραστατικό ύφος μίλησε για τα σημαντικά γεγονότα της ένδοξης ιστορίας του ΟΧΙ.

Ακολούθησε επιμνημόσυνη δέηση και κατάθεση στεφάνων στα μνημεία των ηρώων μας.

Λόγω των μέτρων που έχουν ληφθεί για την αντιμετώπιση του κινδύνου διασποράς του COVID-19, δεν πραγματοποιήθηκε η καθιερωμένη παρέλαση και οι εκδηλώσεις έγιναν σύμφωνα με τις ισχύουσες υγειονομικές διατάξεις και με απολύτως περιορισμένο αριθμό συμμετεχόντων.