Μια ενημέρωση… γεμάτη αρώματα!

Την Τετάρτη, 18 Δεκεμβρίου, στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας είχαμε μια ενδιαφέρουσα ενημέρωση από μια ομάδα γεωπόνων του Δήμου Αγρινίου για τα αρωματικά βότανα του τόπου μας.
Ένα video για τη γεωργία, το οποίο οι μαθητές μας παρακολούθησαν με ενδιαφέρον και προσοχή, αποτέλεσε το ερέθισμα για να μιλήσουν για τα τοπικά μας προϊόντα.
Αφού δόθηκε ο ορισμός των αρωματικών φυτών, οι γεωπόνοι μας μίλησαν με απλό και κατανοητό τρόπο για την κατανομή των καλλιεργούμενων ειδών, τη χρήση των αρωματικών φυτών στην κοσμετολογία και τη φαρμακευτική, παρουσιάστηκε η εξέλιξη της καλλιέργειας τους ανά δεκαετία και αναφέρθηκαν αναλυτικότερα στα πιο γνωστά αρωματικά φυτά.
Τα παιδιά εξέφρασαν τις σκέψεις και τα βιώματά τους, αφού οι γονείς τους ασχολούνται με τη γεωργία και μίλησαν με αγάπη για τη σπουδαιότητα της καλλιέργειας της γης και τονίστηκε ο σεβασμός στη φύση και την προστασία του περιβάλλοντος.