Ελαία!

Η 16η και 17η Απριλίου του 2019 υπήρξαν μέρες αφιερωμένες στον εκλεκτό και ευλογημένο καρπό της ελιάς για τους μαθητές των Ε1 και Ε2 τάξεων του σχολείου μας. Τα παιδιά ξεκινώντας από τον γνωστό μύθο την ονοματολογίας  της  Αθήνας περιηγήθηκαν μέσα από γνωστά λογοτεχνικά κείμενα , ποιήματα (Κ. Παλαμάς, «Η ελιά»), δημοτικά τραγούδια και παροιμίες του λαού μας  στην πορεία του ιερού δέντρου ανά τους αιώνες και τον πρωταγωνιστικό του ρόλο στην καθημερινή μας ζωή. Προσέγγισαν την αξία του και τη χρησιμότητά του διαθεματικά όχι μόνο μέσα από τη Γλώσσα και την Ιστορία αλλά και από τα λοιπά γνωστικά αντικείμενα (Γεωγραφία, «Η βλάστηση στην Ελλάδα» – Μαθηματικά, προβλήματα ποσοστών για την ελαιοπαραγωγή).

Η επίσκεψη στην Πινακοθήκη Αγρινίου την 17η Απριλίου, ημέρα Τετάρτη, ήρθε να σφραγίσει καλλιτεχνικά αυτόν τον κύκλο μαθημάτων. Οι μαθητές  μυήθηκαν στην τέχνη που πήρε αφόρμηση από τον μοναδικό αυτό καρπό, παρατηρώντας  εμβληματικούς  πίνακες ζωγραφικής, γλυπτά και φωτογραφίες 13 σημαντικών Ελλήνων δημιουργών που μίλησαν με τα έργα τους στην ψυχή των παιδιών για την προσφορά της ελιάς στη ζωή και την ιστορία του τόπου μας. Ο Αγρινιώτης κ. Χρήστος Γαρουφαλής, καλλιτεχνικός διευθυντής της Πινακοθήκης και καταξιωμένος ζωγράφος πανευρωπαϊκά, έκλεισε με την παρουσία του και το στίγμα του την επίσκεψή μας εκεί!