“Αναγνωρίζω τα συναισθήματά μου”

Χαρά, λύπη, θυμός, φόβος, ανυπομονησία! Πόσα συναισθήματα αισθανόμαστε καθημερινά και πολλές φορές δεν μπορούμε να τα διαχειριστούμε, διότι δεν έχουμε μάθει να τα αναγνωρίζουμε και να τα αποδεχόμαστε. Κατανοώντας τη σημασία που έχουν στη ζωή μας, οι μαθητές και οι δασκάλες της Γ΄ και Δ΄ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Κέντρο Πρόληψης “ΟΔΥΣΣΕΑΣ” την Πέμπτη, 14 Μαρτίου 2019 και παρακολούθησαν ένα “εργαστήρι” συναισθημάτων.
Αφού γνωρίστηκαν με τις ψυχολόγους του κέντρου, έγιναν ομάδες, αναγνώρισαν τα συναισθήματα που αισθανόμαστε κάθε μέρα, τα διαχώρισαν σε ευχάριστα και δυσάρεστα, βρήκαν τρόπους να τα διαχειρίζονται, κατανόησαν τις ανάγκες τους μέσα από αυτά και συνειδητοποίησαν πόσο υγιές είναι να συνυπάρχουν στον καθένα μας όλα αυτά χωρίς ενοχές και τύψεις.
Επισφράγισμα αυτών που έμαθαν ήταν ένα έργο από πηλό, που έφτιαξε κάθε ομάδα δίνοντάς τους τη δυνατότητα για ελεύθερη δημιουργική έκφραση.