«Εγγραφές στο αναβαθμισμένο Ολοήμερο πρόγραμμα των σχολικών μονάδων για το Σχ. Έτος 2022-23»

Συγγραφέας: 36ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 08-09-2022

Αγαπητοί γονείς  του 36ουΝηπιαγωγείου Λάρισας σας ευχόμαστε ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ.

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι από το νέο σχολικό έτος (2022-2023) τίθεται σε εφαρμογή νέο, αναβαθμισμένο πρόγραμμα ολοήμερου Νηπιαγωγείου, σύμφωνα με το οποίο στον διδακτικό χρόνο του ισχύοντος ολοήμερου προγράμματος, προστίθενται επιπλέον (2) διδακτικές ώρες διάρκειας τριάντα (30) λεπτών η κάθε μία. Πρόκειται για την 5η διδακτική ώρα στην οποία εντάσσεται ανάπαυση/ελεύθερο παιχνίδι, καθώς και για την 6η διδακτική ώρα, η οποία δύναται να αξιοποιείται για ελεύθερο και οργανωμένο παιχνίδι και ανατροφοδότηση με το πέρας του ολοήμερου προγράμματος.

Να σημειωθεί ότι όλοι οι μαθητές και μαθήτριες έχουν τη δυνατότητα εγγραφής στο νέο, αναβαθμισμένο πρόγραμμα, ανεξαρτήτως κοινωνικών ή άλλων κριτηρίων.

Η αποχώρηση των μαθητών και των μαθητριών του ολοήμερου Νηπιαγωγείου λαμβάνει χώρα ή στις 16:00 με το πέρας της 4ης διδακτικής ώρας ή στις 17:30 με τη λήξη του προγράμματος.