Εργαστήρια Δεξιοτήτων Ε΄ τάξης – Η Φιλία μέσα από τη Λογοτεχνία

20220225 132335Σήμερα Πέμπτη 24/2/2022 στα πλαίσια των  δράσεων της βιβλιοθήκης του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε παρουσίαση στους μαθητές της Ε΄ Τάξης, με τίτλο  «Η Φιλία μέσα απ’ τη Λογοτεχνία» και με αφορμή τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων. Παρουσιάστηκαν στους μαθητές βιβλία, που υπάρχουν στη βιβλιοθήκη του σχολείου μας διαθέσιμα προς δανεισμό, που επιλέχθηκαν, επειδή η θεματολογία αλλά και μέρος του περιεχομένου τους αναφέρονται στη Φιλία, με στόχο να κεντρίσουν το ενδιαφέρον των μαθητών, ώστε να ενημερωθούν γι’ αυτά, να τα δανειστούν, να τα διαβάσουν, να προβληματιστούν, να συζητήσουν και να διατυπώσουν τις απόψεις τους για το θέμα. Η παρουσίαση έγινε  με PowerPoint και με αναγνώσεις αποσπασμάτων από τα βιβλία που «ήρθαν» στην τάξη για να συναντήσουν τους μαθητές.

Δείτε σχετικό υλικό

Η υπεύθυνη της βιβλιοθήκης

Κεντρωτή Ελευθερία

Copyright © 2022. Με την επιφύλαξη όλων των δικαιωμάτων.