Συγγραφή παραμυθιού – κόμικ από τους μαθητές της Δ΄ τάξης !

Η προστασία του περιβάλλοντος είναι ένα θέμα που πάντα ευαισθητοποιεί και εμπνέει τους μαθητές. Έτσι έγινε και με τη «Στάση Βροχοσταλίδων» της 4ης ενότητας του γλωσσικού μαθήματος της Δ΄ τάξης «Εμένα με νοιάζει». Το παραμύθι αλλά και τα άλλα κείμενα της ενότητας άρεσαν πολύ στα παιδιά, τα ευαισθητοποίησαν, τα προβλημάτισαν, τα κινητοποίησαν. Αποφάσισαν, λοιπόν, να γράψουν το δικό τους παραμύθι για το περιβάλλον, το οποίο στο τέλος το έκαναν και κόμικ με την καθοδήγηση της δασκάλας τους κ. Ελευθερίας Κεντρωτή. Στο εργαστήριο των  Η/Υ καθαρόγραψαν τα κείμενά τους και τα μορφοποίησαν με τη διδασκαλία της δασκάλας ΤΠΕ κ. Κυριακής Δεσποτίδου. Δούλεψαν ομαδικά ανά δύο αλλά και ατομικά κυρίως στη δημιουργία των κόμικς. Σήμερα σας παρουσιάζουν με χαρά τις σκέψεις και τη δουλειά τους !

Συγκεκριμένα έγραψαν τα παρακάτω παραμύθια :

Copyright © 2019. Με την επιφύλαξη όλων των δικαιωμάτων.

Μια απάντηση προς “Συγγραφή παραμυθιού – κόμικ από τους μαθητές της Δ΄ τάξης !”

1. Δημιουργία, ομαδικότητα, συνεργασία!!!
    Συνεχίστε την υπέροχη δουλειά!!!

Απάντηση