Εργαστήρια Δεξιοτήτων – Γ΄ τάξη – Γνωρίζοντας τα επαγγέλματα – 4η συνέντευξη

IMG 20220301 115405Στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων οι μαθητές της Γ’ τάξης του σχολείου μας θα πάρουν συνεντεύξεις από γονείς που ασκούν διαφορετικά επαγγέλματα.

Οι μαθητές κάθε φορά προετοιμάζονται συζητώντας και δημιουργώντας κατάλογο ερωτήσεων που καταγράφουν για να απευθύνουν στους προσκεκλημένους. Στη διάρκεια των συνεντεύξεων προστίθενται νέες ερωτήσεις για να επιλυθούν οι νέες απορίες.

Η 4η συνέντευξη είχε προσκεκλημένη τη Σχολική Ψυχολόγο κα Σιέτου Δέσποινα.

Ακολουθούν οι ερωτήσεις των μαθητών:

1.Σε ποια σχολή σπουδάσατε ;

2.Πώς επιλέξατε αυτό το επάγγελμα;

3.Πώς νιώθετε να ψυχολογείτε έναν άνθρωπο και να αντιμετωπίζετε τα  προβλήματά του;

4.Είναι δύσκολη η εργασία σας;

5.Έχετε κι εσείς παρόμοια προβλήματα και πώς τα αντιμετωπίζετε;

6.Μπορείτε να μας αναφέρετε μια περίπτωση που δεν μπορούσατε να αντιμετωπίσετε;

7.Θα θέλατε να αλλάξετε επάγγελμα;

Η συνέντευξη διήρκεσε μία διδακτική ώρα λόγω των υποχρεώσεων στο σχολείο της κα Σιέτου.

Στο τέλος της ώρας και λίγο πριν χτυπήσει το κουδούνι δόθηκε η δυνατότητα στους μαθητές να ρωτήσουν ό,τι ήθελαν την ψυχολόγο. ΟΙ ερωτήσεις ήταν καταιγιστικές:

Γιατί γίνεται πόλεμος; Γιατί υπάρχει κορονοϊός; Γιατί οι γονείς έχουν πάντα δίκιο; Τι γίνεται όταν πεθαίνουν οι άνθρωποι; Γιατί έχουμε φοβίες; Και αρκετές ακόμη μέχρι το κουδούνι!

Ευχαριστούμε πολύ τη Σχολική Ψυχολόγο του σχολείου μας!

Ακολουθούν φωτογραφίες από τη συνέντευξη :

Copyright © 2022. Με την επιφύλαξη όλων των δικαιωμάτων.