Aποστολή Χ-Εκπαιδεύσου σαν Αστροναύτης-ESA – Mission X – Train like an astronaut

ESA Edu MissionX RGB e1631811283501 236x300 1Τι είναι η Αποστολή Χ;
Το Mission X: train like an astronaut είναι ένα δωρεάν εκπαιδευτικό πρόγραμμα για μαθητές  από τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Διαστήματος (ESA) και το UK Space Agency (UKSA), το οποίο διευκολύνεται σε εθνικό επίπεδο από τα European Space Education Resource Offices (ESEROs) και τους εθελοντές Εθνικούς Οργανωτές. Από την έναρξή του το 2011 από τους αρχικούς προγραμματιστές του έργου, τη NASA, το Mission X έχει εμπλέξει πάνω από μισό εκατομμύριο μαθητές σε όλο τον κόσμο.

Mission X Mascots 300x217 1

Αναπτυγμένο από διαστημικούς επιστήμονες και επαγγελματίες του fitness που συνεργάζονται με αστροναύτες και διαστημικές υπηρεσίες παγκοσμίως, το Mission X χρησιμοποιεί τον ενθουσιασμό της εξερεύνησης του διαστήματος για να εμπνεύσει τους μαθητές να μάθουν για την επιστήμη, τη διατροφή, την άσκηση και το διάστημα.

Κάθε χρόνο, από τον Ιανουάριο έως τον Μάιο, ομάδες μαθητών μπορούν να συμμετάσχουν στην πρόκληση”Περίπατος στο φεγγάρι” . Κατά τη διάρκεια της πρόκλησης, οι ομάδες ολοκληρώνουν τις δραστηριότητες της Αποστολής Χ και τις υποβάλλουν για να κερδίσουν βαθμούς. Τα βήματα που κερδίζουν όλες οι συμμετέχουσες ομάδες βοηθούν τις μασκότ της Αποστολής Χ, τη Luna και τον Leo, να διανύσουν 384 400 χιλιόμετρα – την απόσταση από τη Γη στη Σελήνη. Μάθετε περισσότερα για την πρόκληση εδώ.

Εμείς ολοκληρώσαμε την εκπαίδευση και ετοιμάζουμε αποστολές

mission x team certificate

mission x Leader