Κανόνες για τα παιδιά από τη Σχ. Σύμβουλο

Διαβάστε τους κανόνες για τα παιδιά από τη Σχ. Σύμβουλο :

Χαλκίδα 11/9/12

ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΟΝΕΣ-ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΥΜΑΜΑΙ

• Έρχομαι στο Νηπιαγωγείο το πρωί στις 08:00 έως 08:15 και φεύγω έως τις 12:30 εάν είμαι στο κλασικό και έως τις 16:00 εάν είμαι στο ολοήμερο. Δεν καθυστερώ παρά μόνο όταν υπάρχει σοβαρή αιτία.
  • Δεν απουσιάζω από το Νηπιαγωγείο, παρά μόνο για σοβαρούς λόγους.
  • Αν είμαι άρρωστος, τηλεφωνώ στη δασκάλα μου για να το ξέρει
  • Αν έχω κάποια αλλεργία ή κάποιο άλλο πρόβλημα υγείας ενημερώνω από την πρώτη κιόλας ημέρα τις δασκάλες μου.
  • Έρχομαι στο Νηπιαγωγείο, φορώντας άνετα και πρακτικά ρούχα.
  • Φροντίζω να είμαι καθαρός και περιποιημένος καθημερινά και να χρησιμοποιώ σαμπουάν για τις ψείρες προληπτικά.
  • Φροντίζω να έχω πάντα στην τσάντα μου μια αλλαξιά ρούχων σε περίπτωση ανάγκης.
  • Έχω τα προσωπικά μου είδη (μπουφάν, ζακέτα, τσάντα κ.λπ.) μαρκαρισμένα με το όνομα μου. Επίσης έχω στα ρούχα μου κρεμαστάρι για να μπορώ να τα κρεμάω πιο εύκολα.
  • Παίρνω μαζί μου καθημερινά ένα υγιεινό πρόγευμα (τοστ, φρούτα, γιαούρτι) ένα υγιεινό γεύμα (φαγητά υγιεινά και σαλάτα) και ένα πλαστικό ποτήρι ή παγουρίνο για να πίνω νερό.
  • Δεν φέρνω από το σπίτι παιχνίδια στο σχολείο, παρά μόνο βιβλία και υλικό που θα μου πει η δασκάλα μου.
  • Μπορώ να γιορτάσω τα γενέθλια μου στο σχολείο με τους φίλους μου, φέρνοντας ό,τι είναι απαραίτητο (τούρτα, γλυκά, πιάτα, ποτήρια, χαρτοπετσέτες, κ.λπ.).
  • Προσπαθώ να κάνω όσα πιο πολλά πράγματα μπορώ μόνος μου, χωρίς τη βοήθεια κάποιου μεγάλου. Επίσης πηγαίνω στην τουαλέτα μόνος μου όπως κάνω και στο σπίτι.
  • Θυμάμαι να φέρνω υλικά που δεν χρειάζονται στο σπίτι, γιατί τα άχρηστα υλικά είναι χρήσιμα για το Νηπιαγωγείο.
  • Φροντίζω το νηπιαγωγείο μου να είναι καθαρό και περιποιημένο.
  • Τακτοποιώ καθημερινά τα παιχνίδια και άλλα ατομικά μου είδη.
  • Δεν ξεχνώ να δίνω στους γονείς μου όλα τα φυλλάδια και τα ενημερωτικά έντυπα του σχολείου.
  • Υπενθυμίζω στους γονείς μου να κοιτάζουν τακτικά τις ανακοινώσεις του σχολείου.
  • Επιστρέφω πάντα στην προκαθορισμένη ημερομηνία το βιβλίο που δανείζομαι από τη Δανειστική Βιβλιοθήκη του Νηπιαγωγείου και φροντίζω να το διατηρώ σε άριστη κατάσταση.
  • Προσπαθώ να είμαι ευγενικός και συνεργάσιμος με τους άλλους, όπως έχω μάθει στο σχολείο μου.
  • Φροντίζω να κοιμάμαι νωρίς το βράδυ, έτσι ώστε το πρωί να έρχομαι με ευχαρίστηση και χαρά στο νηπιαγωγείο.

Η ΣΧΟΛΙΚΗ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ

ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΣΑΜΑΡΑ