Ο υποδιευθυντής του σχολείου μας Αλέξανδρος Καραφωτιάς μας μιλάει για την εποχή του Μεσοπολέμου

Τὴν Παρασκευὴ 9 Νοεμβρίου ὑποδεχτήκαμε μὲ μεγάλη μας χαρὰ στὴν αἴθουσα μαθηματικῶν τοῦ σχολείου μας τὸν ὑποδιευθυντὴ καὶ καθηγητή μας κ. Καραφωτιᾶ, ποὺ κατέχει Ph.D στὴν Ἐπιγραφικὴ τῆς Ἑλληνιστικῆς Κρήτης καὶ M.A στὴν Ἀρχιτεκτονικὴ τῆς Ἑλληνιστικῆς Δήλου, ὁ ὁποῖος μὲ ἀφορμὴ τὸ βιβλίο τοῦ Logicomix μᾶς μίλησε γιὰ τὸν Α’ ΠαγκόσμιοΠόλεμο, τὴν ἐποχὴ τοῦ Μεσοπολέμου, τὴν παγκόσμια οἰκονομικὴ ὕφεση τοῦ 1929 καθὼς καὶ γιὰ τὸν Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο.

Ὁ Α’ Παγκόσμιος Πόλεμος διήρκησε ἀπὸ τὸ 1914 μέχρι τὸ 1918 καὶ μὲ τὸ τέλος αὐτοῦ πολλὲς αὐτοκρατορίες διαλύθηκαν καὶ στὴ θέση αὐτῶν πολλὰ νέα κράτη δημιουργήθηκαν. Τὸ 1919 ὑπεγράφη  ἡ Συνθήκη τῶν Βερσαλλιῶν σύμφωνα μὲ τὴν ὁποία ἡ Γερμανία ὑποχρεοῦτο νὰ πληρώσει ἀποζημιώσεις 226 δισεκατομμυρίων χρυσῶν μάρκων στοὺς συμμάχους της. Ἡ διάσπαση τῶν αὐτοκρατοριῶν δημιούργησε προβλήματα μὲ τὶς ἀλλοεθνεῖς μειονότητες ποὺ ζούσαν στὰ σύνορα τῶν νεοδημιουργηθέντων κρατῶν. Οἱ δυνάμεις τοῦ 20ου αἰώνα συγκρότησαν τὴν Κοινωνία τῶν Ἐθνῶν , ἕνα ὄργανο ἀντίστοιχο μὲ τὸν σημερινὸ ΟΗΕ ποὺ ὑποτίθεται ὅτι εἶχε σκοπὸ νὰ ἐπιλύσει τὶς διαφορὲς τῶν κρατῶν χωρὶς προσφυγὴ στὴ βία. Τὸ 1929 τὸ μεγάλο χρηματιστηριακὸ κρὰχ στὶς ΗΠΑ ὁδήγησε τὴν παγκόσμια οἰκονομία σὲ ὕφεση. Ἡ οἰκονομικὴ κρίση ποὺ εἶχε δημιουργηθεῖ στὸ γερμανικὸ κράτος λόγω τῶν πολεμικῶν ἀποζημιώσεων ποὺ τοῦ εἶχαν ἐπιβληθεῖ ἔστρεψε τὸν γερμανικὸ λαὸ πρὸς τὸν ἐθνικισμὸ καὶ διευκόλυνε τὴν ἄνοδο τοῦ Χίτλερ στὴν ἐξουσία. Ὁ Χίτλερ ἰσχυριζόταν ὅτι εἶχε εἰρηνικὲς διαθέσεις στὴ συνέχεια ὅμως ἡ ἐπεκτατική του πολιτικὴ ἔγινε ξεκάθαρη. Οἱ ἀπώλειες ἀνθρώπινων ζωῶν μετὰ τὸ τέλος τοῦ Β’ Παγκοσμίου Πολέμου ἀνήλθαν στὰ 62 ἑκατομμύρια.

Κατηγορίες: ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ. Ετικέτες: , , , , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.