Trees: Our leafy friends!

Στο πλαίσιο των δράσεων του STEM Discovery Campaign 2024 που διοργανώνεται από το Scientix  δημιουργήθηκε από τις εκπαιδευτικούς Τσαπάρα Μαρία  και Κατερίνα Ρεντζέπη το εκπαιδευτικό σενάριο “Trees: Our leafy friends!” αξιοποιώντας υλικό από το classroom implementations of the Terra Mission Educational Pack.

Trees Our leafy friends 2nd kindergarten of Perama

Επιλέχθηκε η θεματική που αφορά τα δέντρα. Από μικρή ηλικία, τα παιδιά μπορούν να μάθουν για τη σημασία των δέντρων για το περιβάλλον. Μπορούν να καταλάβουν πώς τα δέντρα παρέχουν οξυγόνο, καθαρίζουν τον αέρα και το νερό, προσφέρουν τροφή και καταφύγιο στα ζώα, και βοηθούν στη ρύθμιση του κλίματος. Μέσα από την παρούσα δράση τα παιδιά είχαν τη δυνατότητα να αναπτύξουν μια αίσθηση εκτίμησης για τη φύση, μπόρεσαν να μάθουν να σέβονται τα δέντρα, τα φυτά και τα λουλούδια και να καταλάβουν τη σημασία της προστασίας τους ενώ  παράλληλα μπόρεσαν να αναπτύξουν την ενσυναίσθηση τους μαθαίνοντας για τη σημασία των δέντρων για τα ζώα και για το πώς οι ανθρώπινες δραστηριότητες μπορούν να επηρεάσουν τα δέντρα. Δίνοντας τοπική διάσταση στο θέμα τα παιδιά χαρτογράφησαν την αυλή του σχολείου τους, ανακάλυψαν και αναγνώρισαν τα δέντρα που υπάρχουν διαπιστώνοντας το πόσο σημαντική είναι η παρουσία του και σε τοπικό επίπεδο.

Μπορείτε να δείτε τη δράση μας στο παρακάτω βίντεο

Το βίντεο και στα αγγλικά (the video in english)