Δ φάση

Η Δ’ φάση του πρόγράμματος ονομάζεται «Ώρα για Δράση» και αποτελείται από μια σειρά δράσεων.

Όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα του δικτύου Βιώσιμή πόλη του ΚΠΕ Ελευθερίου Κορδελιού Βερτίσκου:

Η Δ΄ φάση του προγράμματος προτείνει την υλοποίηση μιας δράσης από τους μαθητές σε συνεργασία με φορείς ή άτομα που μπορούν να τους βοηθήσουν. Όλα τα επίσημα κείμενα της Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία δίνουν μεγάλη σημασία α) στην ανάπτυξη της ικανότητας των παιδιών για συνεργατική δράση και β) στην άσκηση τους στις δημοκρατικές διαδικασίες και τη συμμετοχή τους στις αποφάσεις που αφορούν τη ζωή τους, με τελικό στόχο την ενδυνάμωση τους, ώστε να αναλάβουν ενεργό ρόλο ως αυριανοί πολίτες.

Εξαιρετικά σημαντικά θεωρούμε:

• Το τι θα αποκομίσουν οι μαθητές από τη διαδικασία σχεδιασμού και υλοποίησης της δράσης τους.

• Τη συνεργασία με την υπόλοιπη σχολική κοινότητα, τον σύλλογο γονέων, την τοπική αυτοδιοίκηση της περιοχής σας, άλλους φορείς κυβερνητικούς και μη, που δραστηριοποιούνται στην περιοχή σας

Οι δράσεις που υλοποιήθηκαν από τους μικρούς/ες μας μαθητές/τριες είναι οι παρακάτω:

Δραστηριότητα Δ.1 – Ενεργός πολίτης στη γειτονιά μου

Στόχος

Καθορισμός των βασικών θεμάτων-ζητημάτων που εντοπίστηκαν στη γειτονιά στο προηγούμενο χρονικό διάστημα.

Δραστηριότητα Δ.2 – Δώστε φτερά στην ιδέας

Στόχος

Να τονώσει τη δημιουργικότητα και τη συνεργασία

Δραστηριότητα Δ.3 – Ανάψτε το πράσινο φως στην ιδέα σας

Στόχος

Προβληματισμός για την τελική επιλογή της πιο σημαντικής και πραγματοποιήσιμης πρότασης για δράση με δημοκρατικό και διασκεδαστικό τρόπο.

Δραστηριότητα Δ.4 – Σχεδιάζουμε και υλοποιούμε τη δράση μας

Δραστηριότητα Δ.7– Ξεναγοί στην πόλη μας

Στόχος

Η δραστηριότητα/δράση αυτή στο κλείσιμο του προγράμματος «Βιώσιμη Πόλη» σκοπό έχει να δώσει τον λόγο στους μαθητές, για να παρουσιάσουν με τη δική τους ματιά και με τον δικό τους λόγο την γειτονιά τους στους «άλλους».

Αλλά και το επιτραπέζιο παιχνίδι μας και τα ψηφιακά μας παιχνίδια (μνήμης και παζλ).