Footstep 3

Το 3ο βήμα του προγράμματος “Out of Eden Learn”, έχει ως στόχο να γνωρίσουν οι μικροί μαθητές καλύτερα τη γειτονιά τους, την πόλη τους, να κάνουν βόλτα και να παρατηρήσουν προσεκτικά, να δώσουν έμφαση στις λεπτομέρειες. Αυτό έκαναν και τα παιδιά στην αυλή του σχολείου. Βγήκαν, παρατήρησαν προσεκτικά και ανακάλυψαν κρυμμένες ομορφιές της αυλής.

Ενθουσιασμένα με την μικρή βόλτα στην “γειτονιά” του σχολείου, τα παιδιά έκαναν τη δική τους βόλτα με τις οικογένειες τους και  να φωτογράφησαν τις κρυμμένες ομορφιές της γειτονιάς και της πόλης.  Οι φωτογραφίες περιλαμβάνουν ένα μέρος της γειτονιάς ή να εστιάζουν σε κάποια λεπτομέρεια που θεωρούν τα παιδιά ενδιαφέρουσα.  Φωτογραφίες που έχουν στρέψει την φωτογραφική μηχανή προς τα κάτω ή προς τα πάνω (ουρανός – έδαφος). Επίσης φωτογραφίες που απεικονίζουν πράγματα τα οποία είναι κοινά, γνωστά, οικεία στη γειτονιά.

Στο παρακάτω ψηφιακό βιβλίο μπορείτε να περιηγηθείτε στο Πέραμα, μέσα από τα μάτια των παιδιών. Το βιβλίο μας συνεχώς ανανεώνεται καθώς προσθέτουμε και νέες φωτογραφίες που μας έστειλαν οι μαθητές τους σχολείου μας.