Stem Discovery Week

Το Νηπιαγωγείο μας συμμετέχει στo  STEM Discovery Week 2018, για πρώτη φορά με το project “Junior Cosmonauts in action”. To  STEM Discovery Week 2018 είναι μια κοινή διεθνής πρωτοβουλία όπου προσκαλεί σχολεία, οργανισμούς και προγράμματα όχι μόνο στην Ευρώπη αλλά και σε όλο τον κόσμο να να προωθήσουν τις σπουδές και την επαγγελματική εξέλιξη των μαθητών στο πεδίο του STEM (Επιστήμη, Τεχνολογία, Μηχανική και Μαθηματικά. Ο τίτλος της καμπάνιας για το 2018 “say yes to STEM”.

Μπορείτε να δείτε τη συμμετοχή μας αλλά και τη συμμετοχή άλλων σχολείων σε διεθνές επίπεδο στον παρακάτω σύνδεσμο.

Λίγα λόγια για την δική μας δράση

Για δύο εβδομάδες οι μαθητές του Νηπιαγωγείου μας πρόκειτε να συμμετάσχουν σε ένα πρόγραμμα που σχετίζεται με την αστρονομία, αστροναυτική, την ανάπτυξη διαστημικής συνείδης,θα γνωρίσουν το ηλιακό σύστημα, το διάστημα, τους αστροναύτες και θα εμπλακούν σε μια σειρά δραστηριοτήτων οι οποίες έχουν προταθεί από τα ίδια τα παιδιά.
Οι μαθητές:

-Θα δημιουργήσουν μια ψηφιακή ιστορία σχετικά με το διάστημα τους, πλανήτες και τους αστροναύτες
– Θα σχεδιάσουν ένα επιτραπέζιο παιχνίδι επαυξημένο τεχνολογικά και άλλα παιχνίδια (ψηφιακά αι μη)

– Θα πάρουν συνέντευξη από έναν αστροναύτη
– Θα δημιουργήσουν πίνακες ζωγραφικής και άλλα εικαστικά έργα και θα κάνουν μια διαδικτυακή έκθεση.

Πρόκειται να χρησιμοποιήσουν ποικίλα υλικά και τεχνικές για τη δημιουργία των εικαστικών τους έργων (πηλός, κολάζ κτλ). Επίσης θα αξιοποιήσουν το ρομποτ beebot σε ποικίλες δράσεις. Επίσης θα αξιοποιήσουν υλικό από την πλατφόρμα του Scientix όπως από το  http://astroedu.iau.org). Θα χρησιμοποιηθούν και θα αξιοποιηθούν διαδικτυακά εργαλεία web 2.0 και άλλος τεχνολογικός εξοπλισμός.

Στο επίπεδο της αξιολόγησης θα χρησιμοποιηθεί του διαδικτυακό εργαλείο kahoot. Στο τέλος της δράσης θα οργανωθεί μια παρουσίαση από τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές στους γονείς, ενώ η παρουσίαση και όλες οι δημιουργίες των μαθητών αλλά και το παραγόμενο υλικό, θα είναι διαθέσιμο και σε άλλα σχολεία προκειμένου να αξιοποιηθεί σε νέες δράσεις.

Μείνετε συντονισμένοι για την ανάρτηση των δράσεων μας!!!