STEM Discovery Week 2019

Το Νηπιαγωγείο μας συμμετέχει στo  STEM Discovery Week 2019, για δεύτερη φορά με το project «Exploring the solar system». To  STEM Discovery Week 2019 είναι μια κοινή διεθνής πρωτοβουλία όπου προσκαλεί σχολεία, οργανισμούς και προγράμματα όχι μόνο στην Ευρώπη αλλά και σε όλο τον κόσμο να να προωθήσουν τις σπουδές και την επαγγελματική εξέλιξη των μαθητών στο πεδίο του STEM (Επιστήμη, Τεχνολογία, Μηχανική και Μαθηματικά. Ο τίτλος της καμπάνιας για το 2019 “best practices in using innovative STEM resources“”.

Μπορείτε να δείτε τη συμμετοχή μας αλλά και τη συμμετοχή άλλων σχολείων σε διεθνές επίπεδο στον παρακάτω σύνδεσμο.

Λίγα λόγια για την δική μας δράση

Για περισσότερες από τρεις εβδομάδες οι μαθητές του Νηπιαγωγείου μας πρόκειτε να συμμετάσχουν σε ένα πρόγραμμα που σχετίζεται με την αστρονομία, αστροναυτική, την ανάπτυξη διαστημικής συνείδης,θα γνωρίσουν το ηλιακό σύστημα, το διάστημα, τους αστροναύτες και θα εμπλακούν σε μια σειρά δραστηριοτήτων οι οποίες έχουν προταθεί από τα ίδια τα παιδιά.
Οι μαθητές:

-Δημιούργησαν μια ιστορία εμπνεόμενοι από τον Paxi (την μασκότ της ESA), σχετικά με το διάστηγμα τους, πλανήτες και τους αστροναύτες.
–Σχεδίασαν μια μακέτα μακέτα η οποία βασίστηκε  στην ιστορία τους αξιοποιώντας τα επιδαπέδια ρομπότ του Νηπιαγωγείου αλλά και υλικό που βρίσκεται διαθέσιμο στο ESA Kids.

-Δημιούργησαν κόμικ και μικρά βιβλία σχετικά με το ηλιακό συστημα.

– Παρακολούθησαν βίντεο με τους/τις αστροναύτες

-Παρακολούθησαν μια σχετική διαδραστική παράσταση

– Αξιοποίησαν ποικίλα υλικά και έκαναν τις δικές τους εικαστικές δημιουργίες.

Μείνετε συντονισμένοι για την ανάρτηση των δράσεων μας!!!