Σχολικό έτος 2018 – 2019

Κατά το σχολικό έτος 2018 – 2019,  υλοποιήσαμε το eTwinning πρόγραμμα «Εγώ και εσύ μαζί είμαστε μοναδικοί», μαζί με εξαιρετικές συναδέλφους από το Δημόσιο Νηπιαγωγείο Τραχωνίου, Λεμεσός, Κύπρος, το 1ο ΔΣ Παλαιάς Φώκαιας, το 22ο Νηπιαγωγείο Κερατσινίου, το 6 Νηπιαγωγείο Αγίου Δημητρίου, το 1ο Νηπιαγωγείο Ηλιούπολης, το 4ο Νηπιαγωγείο Πειραιά και το 18 Νηπιαγωγείο Αγίου Δημητρίου.

Ο απώτερος στόχος μας είναι να αναπτύξουμε ένα όραμα και μια μακροπρόθεσμη σχολική πολιτική για την σχολική ένταξη όλων των παιδιών με τη χρήση δημιουργικών μεθόδων μάθησης. Επιθυμούμε να προσφέρουμε στα παιδιά μας, που ζουν σε μια μικρή κοινότητα, τις ίδιες ευκαιρίες και την ίδια ποιοτική εκπαίδευση που έχουν άλλα σχολεία σε όλη την Ευρώπη. Θέλουμε να μοιραστούμε την εμπειρία μας με τους άλλους και να μάθουμε από τους άλλους. Να ανακαλύψουμε τους καλύτερους τρόπους επικοινωνίας με τους γονείς όλων των παιδιών. Να μάθουμε νέους τρόπους συνεταιριστικής εκπαίδευσης και να προσφέρουμε ό, τι καλύτερο μπορούμε σε όλους τους μαθητές.

Ενδεικτικοί στόχοι

1. Να ανακαλύψουμε τους καλύτερους τρόπους επικοινωνίας με τους γονείς όλων των παιδιών.
2. Να μάθουμε νέους τρόπους συνεταιριστικής εκπαίδευσης και να προσφέρουμε ό, τι καλύτερο μπορούμε σε όλους τους μαθητές.
3. Κατανόηση του τρόπου με τον οποίο οι κοινωνικές, καλλιτεχνικές και δραστηριότητες βασισμένες στο παιχνίδι μπορούν να ενισχύσουν την ανάπτυξη παραγόντων υποστήριξης και ένταξης των μαθητών.
4. Ανάπτυξη της επικοινωνίας, της συνεργασίας, της παρουσίασης, της επίλυσης προβλημάτων, των διαπραγματεύσεων, των δεξιοτήτων κριτικής και δημιουργικής σκέψης.
5. Να συμπεριλάβουμε δημιουργικές δραστηριότητες σε όλα τα μαθήματα διδασκαλίας (κοινωνική εκπαίδευση, γλώσσα, λογοτεχνία, μαθηματικά, γυμναστική, κίνηση, τέχνες, επιστήμη, αγγλική γλώσσα με τη μέθοδο clil, αγωγή υγείας κλπ.) ώστε να συμπεριληφθούν όλα τα παιδιά.
6. Να μοιραστούμε υλικό το οποίο θα έχει χρήση στην καθημερινή μας εργασία δημιουργώντας έναν ανοικτό εκπαιδευτικό πόρο διαθέσιμο προς όλους στην ομάδα.

Επίσης είχαμε τη μεγάλη χαρά και ικανοποίηση το έργο μας να λάβει τόσο Εθνική όσο και Ευρωπαική ετικέτα ποιότητας, που σημαίνει ότι το έργο μας αξιολογήθηκε από την επιστημονική ομάδα του eTwinning και κρίθηκε ως ένα δημιουργικό έργο, το οποίο διαθέτει όλα τα απαραίτητα στοιχεία για να θεωρηθεί επιτυχημένο: ενεργή συμμετοχή των μαθητών, αλληλεπίδραση, δημιουργική χρήση εργαλείων ΤΠΕ, πολύ καλή οργάνωση του Twinspace, παιδαγωγική καινοτομία, συνεργατικές δραστηριότητες, αξιολόγηση και σχολιασμό των δραστηριοτήτων που υλοποιήθηκαν.

Μπορείτε να απολαύσετε το ταξίδι μας στο μαγικό κόσμο της αγάπης, της αποδοχής και της συνεργασίας στον παρακάτω υπερσύνδεσμο.