ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΥΤΥΧΙΑ

Διαβάσαμε το παραμύθι<<Μοιράζομαι σημαίνει ευτυχία>>της Μπριγκίττε Βένιγκερ και Εύα Θάρλετ όπου τα ζωάκια μας μοιράστηκαν υλικά και έφτιαξαν μία μηλόπιτα.

Έτσι και εμείς φέραμε υλικά ο καθένας και φτιάξαμε την δική μας μηλόπιτα όπου την μοιραστήκαμε μετά όλοι μαζί και την απολαύσαμε.

ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΜΑΣ

Ο μάγος της ησυχίας ήρθε στην τάξη μας και με τα μαγικά του χάδια και τα μαγικά φιλιά του μας λέει πώς να  μάθουμε να είμαστε ήσυχοι. Παίξαμε διάφορα παιχνίδια με τον μάγο μας.

.

Η κ.Ησυχία η φίλη του μάγου μας

και η κ Φασαρία όπου της αρέσει να προκαλεί αναστάτωση.

.

Φτιάξαμε τον κ.κανονάκι και ζωγραφίσαμε τους κανόνες.

ΑΓΙΑΣΜΟΣ

«Aγιασμός για το σχολικό έτος 2019-2020»

Πριν ακόμη χτυπήσει το κουδούνι, δίχως σάκα και χαρτί….
το  Δημοτικό Σχολείο, το Νηπιαγωγείο ΣΚΙΝΕ_ΦΟΥΡΝΕ ανοίγουν την αγκαλιά τους για να υποδεχτούν τους μικρούς μαθητές τους στον αγιασμό της νέας σχολικής χρονιάς, την Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου 2019 στις 8:30 πμ, στον αύλειο χώρο του Δημοτικού.

Για να είναι
η πρώτη μέρα πανηγύρι!
ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ!

ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ

πήραμε ιδέες από το διαδίκτυο…..

Φτιάξαμε ένα βιβλιαράκι για την μαμά σε σχήμα καρδιάς με χρωματιστές σελίδες…..και σε κάθε σελίδα υπήρχε:

ένα τραγούδι για την μαμά….,ζωγραφίζω την μαμά μου..,της χαρίζω ένα λουλούδι…,της χαρίζω φιλάκια…,της χαρίζω μία ζωγραφιά..,αν της έλεγα κάτι θα της έλεγα…,γράφω το όνομα της……

Φτιάξαμε ένα καδράκι από βαμμένες αυγοθήκες:

ΠΑΣΧΑ

Τα καλαθάκια μας από πλαστικά μπολάκια γιαουρτιού ντυμένα με κομμάτια γκοφρέ. Στολισμένα με λουλούδια και πασχαλίτσες.

Οι κάρτες μας διαφορετικές από κάθε φορά:

Βαμμένα αυγά με τέμπερα και  με χρυσόσκονη.

Και τα κουνελάκια μας με ρολό υγείας:

Φτιάξαμε κουλουράκια του Πάσχα.:

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ

Διαβάσαμε τα παρακάτω παραμύθια του ΑΝΤΕΡΣΕΝ  και τα επεξεργαστήκαμε.

Βρήκαμε την αρχή, την μέση, το τέλος τους.Παίξαμε με το ζάρι της ιστορίας.

Βρήκαμε το πού,πότε ,ποιός,πρόβλημα,λύση ,τέλος.

Γράψαμε το δικό μας παραμύθι με ήρωες:την σαρανταποδαρούσα,την Τοσοδούλα,την μικρή γοργόνα,το χελιδόνι,τον πρίγκηπα και το σκυλάκι την Λούση.

ΤΙΤΛΟΣ :ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ

ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ: Μαίρη,Κωνσταντίνα,Μαριάνθη,Ηλιάνα,Νεφέλη,Γιάννης,¨Εντρι.

ΕΞΩΦΥΛΛΟ :

Μια φορά και ένα καιρό ζούσε σε ένα δάσος μια σαρανταποδαρούσα.

Ένα ηλιόλουστο πρωινό έκανε μία βόλτα.

Συνάντησε ένα κοριτσάκι μικρό σαν τον αντίχειρα ενός χεριού που το έλεγαν Τοσοδούλα.

Έγιναν φίλοι και συνέχισαν μαζί την βόλτα τους. Έφθασαν σε ένα ποτάμι και τότε είδαν μία γοργόνα να λιάζετε.

Την πλησίασαν και ζήτησαν να παίξουν μαζί.Αλλά η μικρή γοργόνα ήθελε να τους πάει βόλτα στο παλάτι της, στο βυθό της θάλασσας.

Ξεκίνησαν για το ταξίδι τους στην θάλασσα μα λιποθύμησαν γιατί δεν μπορούσαν να αναπνεύσουν κάτω από το νερό. Τότε η γοργόνα τους έβγαλε στην επιφάνεια του νερού και ένα χελιδόνι που περνούσε από εκεί τους ανέβασε στην πλάτη του.

Μαζί τους πήγε και η μικρή γοργόνα. Το χελιδόνι τους άφησε στο δάσος , όπου περνούσε από εκεί ένας πρίγκηπας πάνω στο πόνυ του.

Η μικρή γοργόνα δεν μπορούσε να περπατήσει και ο πρίγκηπας την πήγε στην άκρια του ποταμού για να γυρίσει στο παλάτι της.Την σαρανταποδαρούσα με την Τοσοδούλα τους πήγε στο παλάτι του.

Εκεί είχε ένα σκυλάκι την Λούση που έπαιξαν μαζί του.

Τους διασκέδαζε μία μπαλαρίνα.

Τους άρεσε πολύ και ο πρίγκηπας τους ζήτησε να μείνουν για πάντα στο παλάτι.Πήγαιναν πότε πότε και έβλεπαν και την μικρή γοργόνα στο ποταμάκι του δάσους.

• Στείλαμε στους γονείς φωτοτυπημένο το παραμύθι μας ζωγραφίζοντας το δικό μας εξώφυλλο ο καθένας μας.

Φτιάξαμε με πλαστελίνη τους ήρωες: