Π.Ε.Κ.Ε.Σ. Δυτικής Ελλάδας Τηλεργασία – Τηλε-Ολομέλεια | Υλικό για Εκπαίδευση & Επιμόρφωση από Απόσταση

ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ

Το ΠΕ.Κ.Ε.Σ Δυτικής Ελλάδας λόγω των έκτακτων συνθηκών και των μέτρων που έχουν ληφθεί από την Πολιτεία συμβάλλει στην κοινή προσπάθεια για την προστασία της δημόσιας υγείας  αξιοποιώντας πλήρως τις δυνατότητες της Εξ Αποστάσεως Εργασίας, Εκπαίδευσης και Επιμόρφωσης για τη λειτουργία του και τη συνακόλουθη προσφορά των υπηρεσιών του στα μέλη της σχολικής κοινότητας, εκπαιδευτικούς και μαθητές.

Η εξ αποστάσεως σύγχρονη και ασύγχρονη  διδασκαλία δεν αντικαθιστά την πρόσωπο με πρόσωπο διδασκαλία. Αποτελεί μια εναλλακτική, συμπληρωματική επιλογή, χωρίς ασφαλώς να υποκαθιστά τη δυναμική και την αλληλεπίδραση της δια ζώσης διδασκαλίας. Ωστόσο σε συνθήκες κρίσης, η επικοινωνία, επιμόρφωση  και υποστήριξη από απόσταση των εκπαιδευτικών και των μαθητών μας με ακόμη μεγαλύτερη αξιοποίηση της ψηφιακής τεχνολογίας και κυρίως του Διαδικτύου μπορεί να αποδειχθεί ιδιαίτερα χρήσιμη σε αυτή τη δύσκολη περίοδο που διανύουμε. Θα πρέπει όμως να χρησιμοποιηθεί σωστά και υπεύθυνα ώστε να μην προκαλέσει περισσότερο κακό παρά καλό.